به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

اسحاق خسروپناه روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: گرمای هوا در فروردین ماه و کاهش ۴۷ درصدی نزولات جوی در سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته و نیاز شدید کشاورزان به آب علت اصلی رهاسازی زودهنگام آب سد است.

وی گفت: سهمیه آب کشاورزی این شهرستان در سال جاری ۱۴ میلیون مترمکعب است که با توجه به آغاز فصل کشت و کار و نیاز کشاورزان، امکان کاهش حجم آب تحویلی به این قشر در شرایط فعلی که سد کسری آب هم دارد، وجود ندارد.

خسروپناه افزود: اینک حجم آب موجود در مخزن سد بارزوی این شهرستان ۳۵.۴ میلیون مترمکعب است که این میزان نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۲ میلیون مترمکعب کاهش دارد که در صورت نبود نزولات جوی در ماه های آینده این میزان کاهش زیادی خواهد داشت.

مدیر امور منابع آب شیروان گفت: بیشترین تزاز سد آب بارزوی این شهرستان از سال ۸۴ تاکنون مربوط به اردیبهشت ماه سال گذشته با ۵۲.۸۸ میلیون مترمکعب بود.

خسروپناه افزود: سهمیه آب تحویلی سد در سال جاری و در بخش صنعت یک میلیون مترمکعب، شرب پنج میلیون مترمکعب و کشاورزی ۱۴ میلیون مترمکعب است که به تناسب کاهش ورودی آب به سد باید ۳۰ درصد منابع مصارف را کم تر می کردیم که این امر به علت نیاز شدید کشاورزان به آب انجام نشد.

به گفته وی، ۱۳ شرکت تعاونی آب بر در سد بارزو و یک شرکت تعاونی در سد گلیل واقع در بخش سرحد شهرستان فعالیت دارند.

سد بارزو شیروان، پس از شیرین دره مانه و سملقان، دومین سد بزرگ خراسان شمالی به شمار می آید که توان ذخیره سازی مخزن آن ۹۲ میلیون مترمکعب است و هم اکنون حجم تراز و ایمنی پایدار این سد ۸.۵ میلیون متر مکعب است.

این سد در سال ۱۳۸۱ با هدف مهار و کنترل سیلاب های فصلی و تامین قسمتی از آب صنعت، آشامیدن شهر شیروان و کشاورزی اراضی پایاب به بهره برداری رسید.

توان تنظیم آب این سد سالانه ۴۴ میلیون متر مکعب و گنجایش مخزن آن ۹۲ میلیون متر مکعب است.

سد بارزو در ۴۰ کیلومتری شمال شهر شیروان قرار دارد.

شهرستان ۱۵۷ هزار نفری شیروان در ۶۰ کیلومتری شرق بجنورد واقع است که افزون بر ۱۰۵ هزار هکتار عرصه کشاورزی و باغی دارد.