بجنورد - دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان شمالی از افزایش تعداد قتل در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ خبر داد و گفت: سرقت و ایراد ضرب‌وجرح و نیز منازعات دسته‌جمعی در ردیف مهم‌ترین جرائم واقع‌شده در خراسان شمالی هستند.

به گزارش انتهاج به نقل از تسنیم، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان شمالی از افزایش تعداد نزاع و قتل در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ خبر داد و گفت: سرقت و ایراد ضرب‌وجرح و نیز منازعات دسته‌جمعی در ردیف مهم‌ترین جرائم واقع‌شده در خراسان شمالی هستند.

وی با بیان اینکه سرقت و ایراد ضرب‌ و جرح و نیز منازعات دسته‌جمعی در ردیف مهم‌ترین جرائم واقع‌شده در خراسان شمالی هستند؛ از دستگاه‌های مسئول خواست با ریشه‌یابی و آسیب‌شناسی نزاع و قتل که به نسبت فراوانی در اولویت قرار دارند اقدامات بازدارنده و پیشگیرانه  جدی‌تری انجام دهند.

دادستان عمومی و انقلاب بجنورد در تبیین  علل بروز ضرب‌ و جرح و منازعات دسته‌جمعی در استان، نقش مهارت‌های کنترل خشم، افزایش آگاهی‌های اجتماعی و رفع مشکلات فرهنگی و اقتصادی را  در پیشگیری از وقوع این جرائم بسیار مهم دانست و بر ضرورت شناسایی جغرافیا و کانون‌های وقوع جرم، ارتقاء مهارت‌های برقراری ارتباطات مؤثر در بین اقشار جامعه، ارائه راهکارهای علمی و عملی و بالا بردن سطح شناخت افراد نسبت به تبعات منفی ناشی از افعال مجرمانه به‌عنوان مهم‌ترین عوامل بازدارنده تأکید کرد.

وی افزود: حضور میدانی و به‌موقع نیروهای انتظامی در صحنه نزاع‌ها جهت جلوگیری از تشدید اختلافات، رفع خصومت از طریق شوراهای حل اختلاف، رصد مداوم حرکات مجرمین حرفه‌ای و سابقه‌دار از عوامل بسیار مؤثر در پیشگیری از جرائم خشن و کاهش  میزان قتل‌ها است.

محمدیاران در تحلیل شخصیتی مرتکبین جرائم خشن خاطرنشان کرد: طبق بررسی‌های صورت گرفته مرتکبین جرائم خشونت‌آمیز مانند قتل‌های عمدی عمدتاً از سوابق کیفری برخوردار بوده و در موارد عدیده‌ای  نیز دارای مشکلات شخصیتی و روحی و روانی بوده‌اند.

وی افزود: در بررسی علل و چرایی وقوع قتل‌ها لازم است ابعاد مختلف یک رویداد کیفری و جزایی – اعم از متغیرهای  فردی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و شخصیتی بزه‌کاران و نیز عوامل محیطی و پیشینه خانوادگی آنان به‌دقت بررسی و آسیب‌شناسی شود چرا که این مؤلفه‌ها به‌ویژه از منظر  شناخت  شخصیت افراد در جریان بررسی پرونده شخصیتی آنان که در کنار پرونده قضائی متهم علل وقوع جرائم  را موردبررسی قرار می‌دهد؛ می‌تواند کمک بزرگی در جهت درمان مجرم و تسهیل موجبات  بازگشت مجدد او به جامعه ایفا کند.

دادستان مرکز استان در پایان به نقش مؤثر رسانه‌ها در آموزش خانواده‌ها در عبرت‌آموزی و توجه به مبانی قرآنی و توصیه‌های دینی اشاره و خاطرنشان کرد: نقش و کارکرد رسانه‌ها در آشنا کردن  افراد و خانواده‌ها با معارف اسلامی در راستای پیشگیری از وقوع جرائم و آسیب‌های اجتماعی بسیار تأثیرگذار و غیرقابل‌ انکار است.

مطالعه بیشتر:

کاهش ۷.۵ درصدی مراجعین نزاع در کهگیلویه و بویر احمد

نزاع دسته جمعی در محله اتابک جان پسر جوان را گرفت