بجنورد به گزارش انتهاج به گزارش خبرگزاری تسنیم، مجید الهی راد در جلسه شورای زکات استان از برگزاری سه جلسه این شورا در سال ۹۷ خبر داد و با تشریح عملکرد این شورا در سال گذشته، اظهار داشت: ۷۹۶ روستای استان مشمول پرداخت زکات می‌شدند که از این تعداد ۵۰۰ روستا دارای اقلام مشمول زکات و ۳۷۳ روستا نیز، روستاهای پرداخت کننده زکات بودند.

وی تعداد عاملین افتخاری این طرح در سال گذشته را ۱۳۰۳ نفر عنوان کرد و افزود: تعداد ۶۵ مبلغ مقطعی و ۱۹۸ مبلغ افتخاری در بحث زکات در سال گذشته همکاری داشتند. همچنین در سال گذشته ۲۹ میلیارد ریال زکات فطریه و کفاره و ۷۷ میلیارد ریال زکات واجب و مستحبی جمع‌آوری شد که ۶۲ درصد آن سهم محرومین جهت تامین نیازهای معیشتی و ۳۸ درصد سهم پروژه های عمرانی بود.

مدیرکل کمیته امداد خراسان شمالی با اشاره به مصوبات انجام نشده جلسه شورای زکات استان از سال ۹۶ تصریح کرد: در جلسه دی ماه سال ۹۶ این شورا که در استانداری برگزار شد، مقرر گردید که مبلغ ۱۰ میلیارد تومان اعتبار بر اساس پروژه های عمرانی روستاهای پرداخت کننده زکات در سال ۹۷ در نظر گرفته شود که متاسفانه این مهم انجام نشد. همچنین مقرر گردید لیست کلیه روستاهای زکات دهنده به تفکیک شهرستان به همراه زکات سال ۹۶ با نیازمندی های عمرانی و حمایتی به استانداری و کلیه فرمانداری ها ابلاغ گردد تا از محل ده میلیارد تومان پیش‌بینی اعتبار سال آینده پروژه تعریف کرده‌اند که این هم جنبه عملی به خود ندید.

در سال ۹۸ بیش از ۱۴ میلیارد تومان زکات در استان جمع‌آوری می‌شود

الهی راد با بیان اینکه پیش بینی می‌شود در سال جاری ۱۴ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان زکات در استان جمع آوری شود، افزود: ترغیب فرمانداران، بخشداران، دهیاران و شوراهای شهر و روستا جهت انجام واجبات الهی و همچنین رسیدگی بیشتر به روستاهایی که زکات دهندگان بیشتری دارند باید در سال جاری بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.

وی با تاکید بر جلوگیری از فعالیت موسسات فاقد مجوز و کمپین‌ها که در فضای مجازی اقدام به اعلام شماره حساب برای جمع آوری زکات فطریه می‌نمایند، اضافه کرد: کار گروهی متشکل از فرماندار، نیروی انتظامی و دبیرخانه امداد در شهرستان‌ها برای تصمیم‌گیری و ساماندهی موسسات خیریه تشکیل و لیست موسسات نیز در اختیار نیروی انتظامی قرار گیرد تا از فعالیت افراد و گروه های متفرقه جلوگیری شود.

ظرفیت جمع آوری زکات در خراسان شمالی ۱۰۰ درصد محقق شده است

حجت الاسلام والمسلمین آزموده هم با بیان اینکه ائمه جمعه استان خود را مکلف به تشکیل مرتب جلسات شورای زکات در شهرستان‌ها می‌دانند، افزود: با فضای سطح زیر کشت‌ای که امسال در اثر بارندگی‌ها در استان ایجاد شده و شرایطی که حتی شاید کشت دیم و آبی ترجیح پیدا کند تاکید بر این است که جلسات شورای زکات در بخش‌ها نیز به طور مستمر و فعال پیگیری شود.

مسئول دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه خراسان شمالی با اشاره به محرومیت ۱۰۰ درصدی برخی از روستاهای استان، تصریح کرد: از آن جایی که برخی از روستاهای استان صددرصد محروم و ساکنین آنها تحت پوشش کمیته امداد قلمداد می‌شوند، ائمه جمعه یک التزام عملی برای جمع آوری زکات در هر شهرستان خواهند داشت به طوری که یکی از موضوعاتی که به طور ویژه در شب‌های قدر به آن اشاره می‌شود بحث زکات است.

وی در انتها با بیان اینکه ظرفیت جمع آوری زکات در خراسان شمالی ۱۰۰ درصد محقق شده است، اضافه کرد: در سنوات گذشته در جمع آوری زکات و توزیع آن در محل توقعاتی را برای مردم و دهیاران ایجاد کرده است که باید در سال جاری نسبت به این جریان موضع مشخصی اتخاذ شود چراکه که علی رغم پوشش ۱۰۰ درصدی ظرفیت جمع‌آوری زکات در استان، اما باز هم زکات جمع‌آوری شده واقعی در استان این رقم نیست.