بجنورد – به گزارش انتهاج به نقل از تسنیم ، معصومه ابتکار امروز در جلسه شورای توسعه و برنامه ریزی خراسان شمالی اظهار داشت: یکی از مطالبات و انگیزه مردم در شکل گیری انقلاب اسلامی، عدالت بود‌.

نرخ باسوادی بانوان در خراسان شمالی از میانگین کشوری پایین‌تر است معاون رئیس‌جمهور: گزارش انتصاب بانوان در پست‌های مدیریتی به زودی منتشر می‌شودمعاون بانوان و امور خانواده رئیس‌جمهور به خراسان شمالی سفر می‌کند

وی یکی از ابعاد عدالت را دستیابی به قدرت و دخالت در سرنوشت عنوان کرد و افزود: عدالت ابعاد مختلفی نظیر مشارکت سیاسی در دستیابی به قدرت و دخالت در سرنوشت دارد چراکه یکی از اهداف مهم تعالی انقلاب اسلامی، عدالت در دستیابی به قدرت و دخالت در سرنوشت سیاسی است. همچنین یکی از زوایا و مولفه‌های تعیین کننده در بحث عدالت گروه‌های عمومی، قومیتی، سنی و جنسیتی است.

زن و مرد باید با هم و به طور یکسان از موهبات انقلاب اسلامی بهره‌مند شوند

معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده با بیان اینکه زن و مرد باید با هم و به طور یکسان از موهبات انقلاب اسلامی بهره‌مند شوند تصریح کرد: علی‌رغم این که برنامه‌ریزی ما برای همه کشور است اما عملاً اتفاقاتی می‌افتد که خانم‌ها امکان بهره‌مندی از خدمات را پیدا نمی‌کنند و متاسفانه از ابتدای انقلاب تاکنون دسترسی به برخی از خدمات برای خانم‌ها یا امکان پذیر نبوده و یا خیلی دشوار بوده است.

ابتکار از پایین بودن سرانه ورزشی برای خانم‌ها و دختران خبر داد و افزود: متاسفانه در بحث سرانه ورزشی برای خانم و دختران خیلی عقب هستیم به طوری که در سال گذشته ورزش در مدارس ابتدایی برای دختران حذف شد اما با رایزنی‌های صورت گرفته در سال گذشته ۶۷ هزار معلم ابتدایی آموزش تربیت بدنی دیدند و این روال همچنان ادامه دارد. آنقدر باید سرانه ورزشی و پارک‌های بانوان برای دختران و خانم‌ها در دسترس باشد تا دختران در مدارس بتوانند راحت ورزش و بازی کنند.

بخشی از زنان که تحصیل کرده هستند نیاز به شغل دارند

معاون رئیس‌جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: در بحث اشتغال بخشی از زنان که تحصیل کرده هستند نیاز به شغل دارند لذا باید بستری برای اشتغال بانوان تحصیل‌کرده نیز فراهم شود تا عدالت جنسیتی در این بخش تحقق یابد.

ابتکار با اشاره به سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده در خراسان‌شمالی خاطرنشان کرد: با توجه به تهدیدات، فرصت ها و آسیبها برنامه‌های برای از بین بردن شکاف نرخ بی سوادی بانوان خراسان شمالی با میانگین کشوری داریم که در این خصوص تمام دستگاه‌های اجرایی اعم از شهرداری‌ها، شوراها و نهادهای غیر دولتی وظیفه دارند.

وی در پایان از آموزش ۶۴۰۰ نفر ساعت زنان روستایی در خراسان شمالی خبر داد و اضافه کرد: با همکاری جهاد کشاورزی و با هدف ترویج محصولات سالم و استاندارد تاکنون ۶ هزار و ۴۰۰ نفر ساعت زنان روستایی در این استان آموزش دیده‌اند و چهار برند نیز تولید شده است.