به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

پژمان شهابی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با احتساب قیمت ۱۱۰ هزار ریالی برای هر کیلوگرم کلزا در سال جاری حدود ۲۴ میلیارد ریال به دیمکاران این محصول زراعی در خراسان شمالی خسارت وارد شد.
وی اضافه کرد : در سال جاری حدود سه هزار هکتار از اراضی کشاورزی در این استان زیر کشت کلزا آبی و دیم قرار گرفت که دو هزار و ۷۷۰ هکتار از این اراضی زیر کشت کلزا آبی و مابقی نیز دیمکاری شد.
وی خاطرنشان کرد : علاوه بر خشکسالی و کمبود باران، سرمازدگی نابهنگام بهاری نیز به این محصولات خسارت وارد کرد که پیش بینی می شود در مجموع میزان برداشت کلزا در استان نسبت به مدت مشابه بیش از ۱۰ درصد کاهش یابد.
مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان شمالی پیش بینی میزان برداشت کلزا استان را در سال زراعی جاری حدود سه هزار و ۶۰۰ تن اعلام کرد و اظهارداشت : سه هزار تن از این محصولات در قالب خرید تضمینی از کشاورزان با نرخ مصوب ۱۱ هزار ریالی از سوی دولت خریداری می شود.
شود.
در سال زراعی گذشته طبق آمار سه هزار و ۵۰۰ تن از اراضی کشاورزی استان خراسان شمالی زیر کشت کلزا قرار داشت که از این مزارع حدود چهار هزار محصول برداشت و به شرکت غله به عنوان مباشر خرید تضمیمی با نرخ چهار هزار و ۸۰ تومان فروخته شد که در مجموع ۱۵۰ میلیارد ریال محصول کلزا کشاورزان خراسان شمالی از سوی دولت خریداری شد.
استان خراسان شمالی رتبه نهم کشور را در تولید کلزا در بین ۳۱ استان داراست.

خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار را اراضی زراعی و مابقی را باغات تشکیل می دهد که حدود ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی محسوب می شود.