بجنورد – مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی گفت : تعداد فوت شدگان استفاده از متانول در این استان به ۴ نفر و تعداد مسمومیت ها به ۳۰ نفر رسید.

به گزارش انتهاج ، پیمان فیضی با اشاره به اینکه این مسمومیت ها از یک هفته گذشته تاکنون در  این استان اتفاق افتاده است، اظهار کرد: همچنین دو نفر از مصرف کنندگان مرگ مغزی ، یک نفر نابینا و ۱۶ نفر از بیمارستان مرخص شده اند.

وی افزود: مسمومیت با متانول در واقع به دنبال مصرف مشروبات الکلی دست‌ساز ایجاد می‌شود که مصرف کننده شش تا ۲۴ ساعت پس از مصرف، به علایمی نظیر منگی، تهوع و استفراغ، افت سطح هوشیاری و کاهش دید دچار می شود.

وی بروز حالاتی چون نمای برفی و جرقه زدن در میدان بینایی و در نهایت نابینایی را از دیگر علایم مصرف متانول خواند و افزود: به طور معمول هر فرد پس از مصرف متانول به تنفس های سطحی و تند، اختلالات متابولیکی شدید مانند افزایش تولید اسید در بدن دچار می شود اما بیشترین عوارض مصرف متانول بر روی شبکه بینایی رخ می دهد که با ایجاد اسید فرمیک، زمینه ساز آسیب شدید و برگشت ناپذیری به عصب بینایی می شود.

وی بروز اختلال در خون رسانی به اعضای حیاتی نظیر قلب و مغز را از دیگر عوارض مصرف متانول برشمرد و تأکید کرد که فرد باید با مشاهده هریک از علایم ذکر شده پس از مصرف الکل هرچه سریع تر به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کند تا در مراحل اولیه با درمان به موقع از عواقب جبران ناپذیر یا عوارض طولانی مدت آن پیشگیری کرد.