به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

به گزارش خبرنگار ایرنا، براساس آخرین ارزیابی سامانه ماسک وابسته به وزارت بهداشت و درمان که روز ۱۸ اردیبهشت ماه ( روز گذشته ) انجام شد از هشت شهرستان استان خراسان شمالی شهرستان های گرمه و راز و جرگلان در وضعیت الگوی رنگ بندی کرونایی زرد و چهار شهرستان بجنورد، اسفراین، مانه و سملقان و جاجرم در وضعیت نارنجی و پرخطر و شهرستان شیروان همچنان در وضعیت قرمز خیلی پرخطر کرونایی قرار دارد.
براساس این گزارش طبق بررسی مرکز بهداشت و درمان شهرستان شیروان از هر ۱۰۰ بیمار مشکوک به ویروس کرونا که به مراکز تست گیری در این شهرستان مراجعه می کنند؛ تست حدود ۷۰ نفر مثبت می شود و همچنان ۸۰ بیمار در بیمارستان های این استان بستری هستند که حدود ۳۰ درصد از مجموع بیماران کووید۱۹ این استان را تشکیل می دهد.
دورهمی علت قرمز ماندن شیروان
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شیروان تداوم دورهمی خانوادگی را دلیل اصلی قرمز ماندن وضعیت کرونایی این شهرستان استان خراسان شمالی اعلام کرد و گفت : با وجود مثبت شدن تست حدود ۷۰ درصد از مراجعه کنندگان ، همچنان عادی انگاری کرونایی در این شهرستان وجود دارد.
دکتر معصومه هاشمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : آمار تست مثبت کرونا در روزهای اخیر نسبت به موج سوم ویروس حدود دو برابر افزایش یافت و با این وجود همچنان دورهمی خانوادگی، افطار دهی برقرار است.
وی رعایت پروتکل های بهداشتی را در این شهرستان حدود ۷۰ درصد اعلام کرد و اظهارداشت : با توجه به برداشتن محدودیت های کرونایی و فعالیت مشاغل سطح دو و سه ، باید رعایت پروتکل ها نیز افزایش یابد و این کار نیاز به نظارت بیشتر دارد.
دکتر هاشمی افزود: همچنین توصیه می شود رعایت دستورالعمل های بهداشتی در وسایل نقلیه عمومی ( تعداد مسافران تاکسی های درون شهری، ضدعفونی کردن روزانه آن، استفاده از ماسک توسط سرنشینان) ، تهویه مناسب برای بانک ها و مکان های پرازدحام با جدیت بیشتری صورت گیرد تا به سمت بهتر شدن شرایط برویم.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شیروان با ابراز گلایه از برگزاری افطاری ها و دورهمی ها در شرایط قرمزکرونایی شهر گفت: مردم توصیه های اعمال شده کرونا را جدی بگیرند زیرا که رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم کمک بزرگی در کاهش مبتلایان به بیماری خواهد کرد.
دکتر هاشمی با بیان اینکه اینک ۸۰ بیمار کرونایی در بیمارستان آیت الله هاشمی شیروان بستری هستند و با توجه به این که در ۲ هفته اخیر میزان درگیری کرونا در روستاهای این شهرستان افزایش یافت نیاز است تا بخشداران، دهیاران و بهورزان نسبت به آگاه سازی مردم تلاش بیشتری داشته باشند.

براساس آخرین آمار دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان شمالی هم اکنون ۳۳۸ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان های این هستند و در ۲۴ ساعت گذشته ۳۷ بیمار جدید در بیمارستان های این استان بستری شدند و در همین مدت نیز سه نفر از بیماران کووید ۱۹ جان باختند تا تعداد جان باختگان کرونایی در موج چهارم در این استان به حدود ۱۷۰ نفر برسد.

شیروان به عنوان دومین شهرستان پرجمعیت خراسان شمالی در ۶۰ کیلومتری شرق بجنورد قرار دارد.