به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی استانداری خراسان شمالی ، محمدعلی شجاعی با تبریک نهم اردیبهشت روز شوراهای اسلامی شهر،روستا و عشایری به نمایندگان واقعی مردم در این نهاد گفت : شوراهای شهر و روستا به عنوان یکی از نمادهای مشارکت مردم در امور شهری و روستایی می توانند با تصمیم گیری درست و بر اساس ظرفیت های منطقه ای آبادانی و توسعه همه جانبه منطقه را رقم بزنند که این مهم با بصیرت و آگاهی مردم در انتخاب نمایندگان خود در این شوراها تحقق می یابد.
نماینده عالی دولت در استان خراسان شمالی افزود : اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز همواره باید با همدلی و هم افزایی و با مبنا قرار دادن تفکر شورایی در راستای توسعه آبادانی بیشتر شهرها و روستاها تلاش کنند.
شجاعی تصریح کرد : اکنون که پنج دوره مختلف شوراهای اسلامی شهر و روستا را پشت سر گذاشته و در ۲۸ خرداد ماه سالجاری برگزاری انتخابات ششمین دوره شوراها را نظاره گر خواهیم بود، بدانیم کنار گذاشتن خود محوری و تاکید بر همدلی و مشارکت جمعی باید در صدر امور نمایندگان مردم در شوراهای اسلامی شهر و روستا باشد و در کنار سایر مسئولان برای رفاه بیشتر مردم و توسعه منطقه خود تلاش کنند.
استاندارخراسان شمالی یاد آور شد: اینجانب فرا رسیدن نهم اردیبهشت ماه "روز ملی شوراها" را به تمامی اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان تبریک می گویم و امید دارم در سایه رهنمودهای مقام معظم رهبری و همراهی و مشارکت پر شور مردم برای انتخاب افراد شایسته در دور جدید انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بتوانیم در راستای توسعه و آبادانی بیشتر گام برداریم.
اولین دورهٔ انتخابات سراسری شوراهای اسلامی کشور در ۷ اسفند سال ۱۳۷۷ با استقبال زیاد مردم در بیش از ۴۰۰۰۰ حوزه انتخاباتی برگزار شد و حدود ۲۰۰ هزار نفر از منتخبین مردم جهت اداره امور شهرها و روستاهای کشور به عنوان عضو شورای اسلامی شهر یا روستا برگزیده شدند.
شوراهای اسلامی شهر و روستا در نهایت ۹ اردیبهشت ماه ۷۸ با صدور پیام ویژه ای از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی کار خود را آغاز کرد.
استان خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۵۶ درصد از این جمعیت در ۲۴ شهر و مابقی در حدود یک هزار روستا سکونت دارند و هم اکنون شورای اسلامی در ۷۴۷ نقطه روستایی و عشایری و ۲۴ نقطه شهری در این استان فعالیت دارند و افزون بر دو هزار۵۰۰ نفر عضو شوراهای اسلامی شهر و روستا هستند.
برای ششمین دوره انتخابات شهر و روستا و عشایری که ۲۸ خردادماه سال جاری همزمان با انتخابات سیزدهمین دوره رییس جمهوری برگزار می شود در استان خراسان شمالی افزون بر پنج هزار داوطلب برای مناطق روستایی و ۷۰۲ نفر برای مناطق شهری نامنویسی کردند.