به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

مهیار مشایخی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این مجوزها با حجم سرمایه گذاری پنج هزار میلیارد تومان و اشتغالزایی حدود ۱۲ هزار نفر در استان صادر شد.

وی عنوان کرد: این درحالی است که ۲۵۰ مجوز تاسیس صنعتی با سرمایه گذاری ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی حدود ۶ هزار نفر در سال ۹۸ صادر شد که سال ۹۹ از لحاظ سرمایه‌گذاری ۴۴ درصد و از نظر درصد اشتغال هم ۵۰ درصد رشد را شاهد بوده‌ایم.

مشایخی ادامه داد: صنایع معدنی، تبدیلی کشاورزی، فلزی، فولاد و پلاستیک بیشترین مجوزهای تاسیس صنعتی را شامل می شود.

صدور ۳۹ پروانه بهره برداری صنعتی در سال گذشته

رییس اداره طرح و برنامه سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: ۳۹ پروانه صنعتی با سرمایه‌گذاری حدود ۵۳۳ میلیارد تومان و با اشتغالزایی ۲ هزار و ۵۱۵ نفر پارسال در این استان به بهره برداری رسید.

مشایخی افزود: بیشتر پروانه های بهره برداری در حوزه های صنایع معدنی، شیمیایی، فلزی و چوبی صادر شده است.

وی تصریح کرد: طرح توسعه مجتمع صنعتی فولاد آلیاژی اسفراین( ccm) با سرمایه گذاری ۹۴ میلیون یورو اعتبار ارزی و ۱۱۳ میلیارد تومان اعتبار ریالی از جمله طرح های بزرگ بود که پارسال با حجم زیاد سرمایه گذاری با روی کار آمدن دولت یازدهم و دوازدهم با وجود تنگنای مالی و تحریم ظالمانه وارد مدار تولید شد.

مشایخی بیان کرد: سال ۱۳۹۸ نیز ۳۸ طرح صنعتی در این استان با حجم سرمایه گذاری ۸۰۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی یکهزار و ۱۰۰ نفر به بهره برداری رسید.

وی افزود: ضریب تبدیل جواز تاسیس به پروانه بهره برداری در کشور ۱۷ درصد است که در استان ما حدود ۱۰ درصد است.

مشایخی ادامه داد: تلاش برای بالابردن ظرفیت‌های صنعتی استان و افزایش سطح تولید محصولات با حمایت و همکاری سایر دستگاه های اجرایی در ارائه مجوزهای لازم و همچنین پرداخت تسهیلات بانکی با سرعت بیشتری ادامه می‌یابد.

دستورالعمل های ملی سدی در برابر تولید

رییس اداره طرح و برنامه صنعت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی در ادامه به موانع تولید استان نیز اشاره کرد و گفت: دستورالعمل های کشوری که در حوزه صنعت و سرمایه گذاری اعمال می شود در موارد زیادی به عنوان سدی در برابر تولید عمل می کند و مدیران استانی باید در کارگروه ها این دستورالعمل ها را برای سرمایه گذار نرم کنند.

وی افزود: کارگروه های زیادی در رفع موانع تولید استان وجود دارد و باید مصوبات این کارگروها توسط دستگاه ها اجرا شود که عملا در استان ما در این حوزه عملکرد ضعیفی داریم و اجرایی نشدن ۴۰ درصد از مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در سال گذشته گواه این مطلب است.

مشایخی با گلایه از روند زمانبر تخصیص زمین به سرمایه گذار در شهرک های صنعتی استان نیز گفت: روند دریافت استعلامات برای سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی استان پیچیده است و زمانبر است و باید اصلاح شود و در این زمینه هم افزایی بیشتری داشته باشند.

خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است و حدود ۴۰۰ واحد صنعتی در آن دایر است.