بجنورد-به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا، حدود یک ماه است که نانوایی های این استان در برخی نقاط، شلوغ و صف ها برای خریدن نان، طولانی شده است. در این میان، مسئولان می گویند سهم آرد نانواها کم نشده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد و نانوایان هم می گویند تقاضا برای خرید نان بیشتر شده و سهم موجود آرد پاسخگوی نیاز مردم نیست.

مسئولان می گویند برخی از نانوایی ها، آرد خود را خارج از شبکه می فروشند و به همین علت برای پخت نان، آرد کم می آورند و نانوایی ها می گویند در تابستان، حضور مسافران و گردشگران میزان تقاضا برای نان را افزایش داده و البته سهمیه بندی آرد آزادپزها هم بر این وضعیت تاثیرگذار بوده است.

مراجعه روستاییان به شهر برای تامین نان هم نشان از کمبود این محصول در روستاها دارد. در فصل تابستان که میزان به کارگیری کارگر در بخش کشاورزی افزایش یافته، نیاز به تامین نان هم بیشتر شده و از این رو روستاییان برای تامین نان به نانوایی های شهرها مراجعه می کنند.

سرانه مصرف آرد و نان در استان خراسان شمالی بیش از میانگین کشوری

نان، قوت اصلی مردم خراسان شمالی بوده و سرانه مصرف آرد و نان در این استان بیش از میانگین کشوری است به همین لحاظ، کمبود آن می تواند به دغدغه ای ویژه برای مردم این استان بدل شود.

اگرچه مدیران شرکت غله خراسان شمالی همواره از دادن آمار منسجم و دقیقی از وضعیت سرانه آرد مصرفی این استان و مقایسه آن با میانگین کشور سر باز می زنند اما شنیده ها از مصرف ماهانه ۹ کیلوگرم آرد توسط هر شهروند خراسان شمالی حکایت دارد که این رقم از میانگین کشوری آن ۲ کیلوگرم بیشتر است.

در لابه لای صحبت های مردم از ایجاد صف و شلوغی نانوایی ها، رد پای تورم و گرانی ها هم خودنمایی می کند. مردم می گویند به خاطر گرانی ها، سهم نان در سبد غذایی شان بیشتر شده و از آنجا که نمی‌توانند مثل سال های قبل برنج و یا اقلامی دیگر چون ماکارونی خریداری کنند، مصرف نانشان افزایش یافته است.

مسئولان می گویند برای پاسخ به نیاز، سهم آرد برخی نانوایی ها را افزایش داده اند البته اگر این اقدام نمی شد، چه بسا وضعیت صف ها در ماه آتی، بدتر می‌شد.

افزایش سهمیه آرد نانوایی‌ها

سرپرست اداره کل غله و خدمات بازرگانی خراسان‌شمالی در این باره گفت: با توجه به مشکل ایجاد صف و شلوغی نانوایی‌ها، سهمیه آرد ۷۰ باب نانوایی این استان برای پاسخ به نیاز مردم، افزایش یافته است.

سیدجلال موسوی اظهار داشت: یکی از علت های ایجاد صف در نانوایی ها، افزایش میزان تقاضا در این فصل است که برای مدیریت این وضعیت، سهمیه آرد این نانوایی ها، که عمدتا در مسیر جاده اصلی در شهرها و روستاهای استان استقرار دارند، افزایش یافته است.

وی بدون اشاره به میزان افزایش سهمیه آرد در این نانوایی ها با بیان اینکه یکی از علت های افزایش میزان تقاضای نان، حضور مسافران و گردشگران در شهرها و روستاها است، افزود: سهم آرد نانوایی ها کاهش نیافته است و مشکلی در این باره ایجاد نشده، اما تقاضا برای این محصول افزایش یافته که بازار را تا حدی با مشکل روبه رو کرده است.

عرضه آرد در خارج از شبکه، یکی دیگر از علت های ایجاد صف

سرپرست اداره کل غله و خدمات بازرگانی خراسان‌ شمالی با اشاره به اینکه شلوغی نانوایی ها بیشتر در شیروان و بجنورد مشاهده می‌شود، گفت: یکی دیگر از علت های ایجاد صف، عرضه آرد در خارج از شبکه است و متاسفانه آردهای تحویلی به نانوایی ها، بعضا صرف پخت نان نمی شود که باید نظارت ها در این باره بیشتر شود.

موسوی افزود: با افزایش میزان تقاضا، برخی نانوایان سهمیه آرد خود را پیش‌خور کرده اند و پیش از سر رسیدن ماه، سهم آن ماه را پخت کرده و اکنون با کمبود آرد روبه رو شده اند و برخی هم آرد را خارج از شبکه، به مصرف رسانده و فروخته اند.

وی خاطرنشان کرد: افزایش میزان ساعت کار برخی از نانوایی ها از دیگر راهکارهایی است که برای حل مشکل ایجاد شده در بازار نان استان، اتخاذ شده است.

سرپرست اداره کل غله و خدمات بازرگانی خراسان‌شمالی گفت: برای پاسخ به تامین به موقع آرد هم، کارخانه های آرد استان را مکلف کرده ایم که میزان تولید آرد را افزایش دهند تا بتوانیم نیاز استان به این محصول را پاسخگو باشیم.

بار گرانی ارزاق بر دوش نان 

مدیر اجرایی اتحادیه نانوایان بجنورد هم با اشاره به ایجاد صف در نانوایی ها گفت: تحویل با تاخیر آرد یکی از علت های وضعیت کنونی نان است، رانندگان ناوگان حمل آرد، به بهانه اضافه نشدن نرخ کرایه ها، خوب همکاری نمی کنند زیرا در این سال ها که قیمت نان افزایش نداشته، نرخ کرایه حمل آرد هم بالا نرفته است.

رضا قاسمیان اظهار داشت: یکی دیگر از علل ایجاد صف، افزایش میزان تقاضا برای نان است. حضور تابستانی مسافران در استان و سهمیه بندی در توزیع آزادپزها هم بر این وضع تاثیرگذار بوده است، البته با تدابیر اندیشیده شده، مشکل در کمتر از یک هفته به طور کامل رفع و صف ها به تدریج برچیده می شود.

وی با بیان اینکه سهم آرد کم نشده است، افزود: میزان مصرف نان افزایش یافته است و در این زمینه، با رایزنی انجام شده، آرد بیشتری به برخی نانوایی ها، تزریق می شود و علاوه بر آن، ساعات کاری نانوایان افزایش می یابد.

وی خاطرنشان کرد: ۱۵۸ نانوایی یارانه پز در بجنورد فعال است که هر واحد روزانه ۶ تا ۱۵ کیسه آرد، مصرف می کنند که سهمیه روزانه برخی از نانوایی ها، تا ۲ کسیه افزوده شده است.

قاسمیان خاطرنشان کرد: سهم آرد شهر بجنورد روزانه ۵۰ تا ۶۰ کیسه افزوده شده که به تعدادی از نانوایان تعلق می گیرد و با این اقدام، تا آخر هفته به طور کامل مشکل حل می شود.

مدیر اجرایی اتحادیه نانوایان بجنورد گفت: اگر مشکل افزایش سهمیه آرد حل نمی شد، تشکیل و ایجاد صف ها در مهرماه به اوج می رسید زیرا حضور دانشجویان تقاضا برای نان را افزایش می دهد.

سهمیه آرد نانوایی‌های متخلف بجنورد قطع می‌شود

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع فرمانداری بجنورد هم گفت: سهمیه آرد نانوایی‌های متخلف که اقدام به فروش آرد یارانه ای و تخلفات دیگر کنند، کاهش یافته و یا قطع می‌شود.

هادی اعلمی با اشاره به وجود مشکلاتی در حوزه آرد و نان، اظهار داشت: هم اکنون تاخیر در رساندن آرد به نانوایی ها، باعث ایجاد صف های طولانی در نانوایی های این شهرستان شده است.

وی افزود: بر اساس ضوابط موجود باید سهمیه آرد نانوایانی که در سامانه ثبت سفارش داشته اند در بازه زمانی۲۴ تا ۴۸ ساعته تحویل شود ولی شرکت حمل و نقل آرد به دلیل اعلام مشکلاتی از قبیل فرسودگی لاستیک ها و… نمی تواند مناطق مختلف شهری و روستایی را در موعد مقرر پوشش دهد و گاه مدت زمان تحویل آرد نانوایی ها به ۱۲ روز هم رسیده است.

اعلمی گفت: در این میان تورم و گرانی سایر اقلام نیز باعث شده تا مردم بیشتر از گذشته به مصرف نان روی بیاورند که همین امر باعث تشکیل صف های طولانی شده است.

وی با اشاره به برنامه ریزی برای کنترل فساد موجود در بخش آرد، خاطرنشان کرد: هم اینک قیمت هر کیلوگرم آرد یارانه ای ۶ هزار و ۶۵۰ ریال، نیمه یارانه ای ۹ هزار ریال و در بازار آزاد بین ۱۵ تا ۱۸ هزار ریال است.

وی افزود: همین تفاوت قیمت آرد یارانه ای و آزاد باعث شده تا تعدادی از نانوایان، به طمع افتاده و آرد سهمیه ای خود را به بازار آزاد بفروشند که به نوعی به فساد آرد دامن زده اند.

تشدید نظارت بر فعالیت نانوایی ها

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع فرمانداری بجنورد به تشدید نظارت بر فعالیت نانوایی ها برای کنترل این فساد اشاره و اظهار داشت: بر این اساس فعالیت نانوایان متخلفی که سهمیه آرد یارانه ای خود را به فروش برسانند متوقف می شود و یا سهمیه آنها کاهش می یابد و در صورت لزوم به مراجع قضایی معرفی می شوند.

اعلمی خاطرنشان کرد: این در حالی است که سهمیه آرد نانوایان شرافتمندی، که مردم از آنها رضایت دارند، روزانه ۲ تا ۳ کیسه افزوده می شود که در این راستا سهمیه ۲۵ نانوایی مسیرهای شلوغ و پرتردد افزایش یافته است.

وی یادآور شد: در حال حاضر ۱۶۱ واحد نانوایی یارانه ای و ۱۰۳ واحد نیمه یارانه ای و ۱۵۲ واحد نانوایی روستایی در سطح شهر بجنورد فعالیت دارند که سرانه آرد آنها بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ منظور می شود.

وی سرانه پخت هر نانوایی را ۶ کیسه آرد در روز اعلام کرد و گفت: این میزان در بجنورد تا ۷.۵ کیسه در روز نیز افزایش یافته است.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع فرمانداری بجنورد ضمن رد ادعاهای موجود مبنی بر کاهش سهمیه آرد نانوایی ها، خاطرنشان کرد: سرانه برخی نانوایی های شلوغ حتی افزایش نیز یافته است.

تدبیر فرماندار شیروان برای شکستن صف‌ نان

شلوغی صف های نانوایی که در چند هفته اخیر به یکی از دغدغه های اصلی مردم شیروان برای تامین این ماده غذایی تبدیل شده بود، مسئولان دومین شهرستان بزرگ خراسان شمالی را برای حل این مشکل به تکاپو انداخته است.

فرماندار شیروان از فعالیت فوق‌العاده ۷ واحد نانوایی این شهر، به منظور شکستن صف‌های طولانی مقابل نانوایی‌ها خبر داد و اظهار داشت: این واحدها به صورت فوق العاده با سهمیه دوبرابری آرد و نیز ساعات پخت بیشتر فعالیت خواهند کرد که تا اطلاع ثانوی نسبت به تامین نان مورد نیاز شهروندان اقدام خواهند کرد.

وی افزود: با توجه به کشف شبکه قاچاق آرد و بازداشت یک نفر در این ‌خصوص و نیز معرفی بیش از ۳۰ نانوای متخلف شهرستان به مراجع قضایی، اکنون هیچ مشکلی در زمینه تامین آرد مورد نیاز خبازی ها وجود ندارد.

وی تاکید کرد: هیچگونه کاهشی در سهمیه آرد شهرستان نداشته ایم و برای شکستن صف های نانوایی، حتی نسبت به گذشته سهمیه ای مازاد نیز بین نانوایان توزیع شده است.

فرماندار شیروان گفت: با بررسی کارشناسی موضوع، مقرر شد هفت واحد نانوایی با ظرفیتی دوبرابری اقدام به پخت نان کرده و در ۲ نوبت کاری در ساعات ۹ تا ۱۴ و نیز ۱۷ تا ۲۳ نان مورد نیاز شهروندان را عرضه نمایند.

کمبود آرد نداریم 

معاون امور اقتصادی استاندار خراسان شمالی هم در این باره گفت: هیچ مشکلی در حمل و نقل آرد و یا سهمیه آرد در استان وجود ندارد و البته اقدامات لازم برای حل مشکل در دست پیگیری است.

محمود قنبری اظهار داشت: در بجنورد مشکل خاصی در زمینه شلوغی نانوایی ها نیست و بیشترین مشکل مربوط به شیروان است که البته با هماهنگی های انجام شده، مشکل در حال برطرف شدن است.

اکنون ۶ کارخانه آرد و یکهزار و ۱۱۲ واحد نانوایی یارانه پز و حدود ۳۰۰ واحد آزادپز در خراسان شمالی دایر است و ماهیانه بطور میانگین هفت هزار تن آرد بین واحدهای نانوایی یارانه ای این استان توزیع می شود.

تماس های خبرنگار ما برای گفت و گو با رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی در این خصوص بی پاسخ ماند.

استان خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد آنان در نواحی روستایی سکونت دارند.

این استان ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار کشتزار است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می کنند.