به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

عبدالله یوسفی روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اکنون ضریب نفوذ بیمه در بخش زراعت ۲۰درصد، باغ ۲۷درصد و در دام ۱۰ درصد است.

وی گفت: بر اساس اعلام بانک کشاورزی استان، خراسان شمالی در بیمه محصولات کشاورزی و دامی جایگاه هجدهم استان های کشور را دارد.

وی در باره مشکلات بیمه ای بخش کشاورزی گفت: یکی از گلایه های مطرح شده از طرف کشاورزان کم بودن میزان غرامت ها است در حالیکه بیمه کشاورزی، هزینه ای است یعنی خسارت وارد شده به محصول جبران نمی شود اما کشاورزان انتظار دارند پرداخت غرامت به میزان محصول خسارت دیده باشد.

وی درباره تاخیر در پرداخت غرامت ها اظهار داشت: غرامت ها تقریبا به روز پرداخت می شود، محصولاتی مثل جو که میزان خسارت باید پس از برداشت و مشخص شدن مقدار تولید واقعی محاسبه می شود، اندکی تاخیر دارد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی تصریح کرد: بیمه محصولات کشاورزی بصورت هزینه ای است به همین علت تعرفه حق بیمه کم و غرامت ها نیز کم است.

وی درباره ورود بخش خصوصی برای بیمه بخش کشاورزی اظهار داشت: ریسک بیمه کشاورزی بالاست و هیچ وقت بیمه خصوصی به این عرصه وارد نمی شود، فرآیند بیمه کشاورزی، دولتی است و تمام منابع آن وابسته به دولت است.

یوسفی درباره اقدام انجام شده در استان برای بیمه محصولات کشاورزان گفت: با توجه به گستردگی و فراوانی خسارات در سطح کشور و محدودیت منابع مالی، صندوق بیمه کشاورزی با مشکلاتی در پرداخت غرامت روبه رو است، این موضوع اخیرا توسط مجلس شورای اسلامی بررسی شده است.

وی با اشاره به اینکه کمبود منابع صندوق بیمه کشاورزی به عنوان یکی از چالشهای اساسی است افزود: مقرر شد در برنامه بودجه سال ۱۴۰۰ اعتبارات مناسبی برای این صندوق در نظر گرفته شود تا از این طریق کیفیت و کمیت عملکرد صندوق و به تبع آن رغبت کشاورزان افزایش یابد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: در ۲ سال گذشته به منظور پوشش حداکثری و تشویق باغداران به بیمه، از محل اعتبارات استانی با همکاری استانداری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی، بیمه فراگیر باغات انگور انجام شد.

معاون خدمات بیمه‌ای مدیریت شعب بانک کشاورزی خراسان شمالی هم گفت: هفت میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال غرامت در قالب ۳۳۴ درخواست به کشاورزان خسارت دیده استان از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون پرداخت شده است.

محمدعلی حسین پور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا مجموع غرامت پرداخت شده سال زراعی گذشته را ۱۷۰ میلیارد و ۳۶۸ میلیون ریال دانست.

وی با بیان اینکه تمامی غرامت های کشاورزان بیمه گذار استان در سال زراعی گذشته پرداخت شده است افزود: در این سال ۱۱ هزار و ۶۵۱ فقره درخواست کشاورزان خسارت دیده از حادثه های طبیعی استان بررسی شده است.

سهم خراسان شمالی از تولید ناخالص داخلی کشور ۶ دهم درصد در تمامی بخش های اقتصادی است و سهم بخش کشاورزی این استان از تولید ناخالص بخش کشاورزی کشور ۱.۱ درصد است.

خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این میزان ۳۰۰ هزار هکتار زراعی و مابقی باغی است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می کنند. بیشترین شاغلان استان در بخش کشاورزی اشتغال دارند.

حدود ۴۴ درصد از جمعیت این استان در روستاها سکونت دارند و ۳۷ تا ۴۲ درصد اشتغال این استان در حوزه کشاورزی است.