یزد– نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد بر لزوم استفاده از ظرفیت کانون‌های فرهنگی هنری برای رونق مساجد استان یزد تاکید کرد.

به گزارش انتهاج، آیت‌الله محمدرضا ناصری در دیدار با اعضای شورای هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری و مراسم تجلیل از کانون‌های برتر کشوری استان با اشاره به اینکه گسترش فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی هنری مساجد ضروری است، اظهار داشت: گرچه کرونا مزاحمت‌هایی برای روند اجرای برنامه‌ها داشته اما کانون‌ها همچنان به فعالیت‌های خود ادامه داده و خوش درخشیده‌اند.

وی همچنین بر ضرورت احیای مساجد تاکید کرد و افزود: یکی از راهکارهای احیای مساجد، رونق بخشیدن به کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد است و باید از این ظرفیت به درستی استفاده شود.

آغاز نهضت احیای کتابخانه‌های مساجد یزد در سال ۱۴۰۰

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد از آغاز نهضت احیای کتابخانه‌های مساجد استان یزد در سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: این مهم به عنوان یک اولویت در سال آینده دنبال می شود.

مجید جوادیان زاده در دیدار اعضای شورای هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد و مراسم تجلیل از کانون‌های برتر کشوری استان اظهار داشت: کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد یکی از تشکل‌های مردم نهاد قدیمی هستند که از دیرباز در محلات، فعالیت‌های مختلفی را بر عهده داشتند.

وی عنوان کرد: این کانون‌ها توسط گروه‌های داوطلب مردمی فعالیت می‌کردند و منشأ بسیاری از فعالیت‌های خوب در حوزه‌های فرهنگی، هنری و قرآنی بودند.

جوادیان زاده با اشاره به اینکه در حال حاضر ۸۵۰ کانون فرهنگی هنری در مساجد استان یزد فعالیت می‌کنند، بیان کرد: در برخی مناطق استان که هیچ فعالیت فرهنگی سازمان یافته‌ای انجام نمی‌شود، کانون‌های مساجد حضور دارند و بار کمبودهای فرهنگی را در این مناطق به دوش می‌کشند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد اظهار داشت: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، ظرفیت‌های بسیار خوبی هستند که می‌توان از آنها در حوزه‌های مختلف در ترویج بسیاری از فرهنگ‌های مطلوب مثل کتابخوانی و برخی از فرهنگ‌های مغفول مانده دینی استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان یزد بسیار خوب درخشیده‌اند، افزود: بسیاری از این کانون‌ها اکنون به کانون تولید برنامه‌های فرهنگی و هنری تبدیل شده اند.

جوادیان زاده از آغاز نهضت احیای کتابخانه‌های مساجد در سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: این نهضت با کمک کانون‌های مساجد و سایر دستگاه‌ها اجرایی می‌شوند زیرا با توجه به اینکه بسیاری از کتابخانه‌های مساجد کهنه و قدیمی شده‌اند و منابع آنها به روز رسانی نشده، انگیزه ای در علاقمندان برای مطالعه ایجاد نمی کند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر ۳۳۰ کتابخانه در مساجد استان یزد وجود دارد که اگر بخواهیم آنها را به‌روز رسانی کنیم، نیاز به یک نهضت استانی نیاز است که این مهم در سال آینده به عنوان یک اولویت پیگیری می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد همچنین با اشاره به انتخاب استان یزد به پایتخت صحیفه سجادیه عنوان کرد: یکی از بازوهای ما برای اجرای برنامه های صحیفه سجادیه، کانون‌های مساجد هستند.

در این مراسم از کانون‌های مساجد استان که در ارزیابی‌های کشوری حائز رتبه شدند، تجلیل شد.