به گزارش انتهاج به نقل از خراسان، امسال هم دهه اول محرم مانند بقیه سال‌ها باشکوه و شور قابل توجهی برگزار شد. مردم شهر‌های مختلف با آیین‌های مخصوص شهر خودشان به اقامه عزا برای سید و سالار شهیدان پرداختند و مراتب ارادت خود را به آن حضرت و راه مقدسش نشان دادند. در این مجالس، مردم ایران از مرد و زن و کودک و جوان و پیر در عزای امام حسین (ع) بر سر و سینه زدند و به کسب معرفت حسینی پرداختند. اما همزمان با این شور زیبای حسینی، کار‌های متفاوتی هم انجام شد که جلوه‌هایی از آن در فضای مجازی مورد توجه کاربران مختلف قرار گرفت. در ادامه به چند مورد از این اتفاقات زیبا اشاره می‌کنیم.

صرفه‌جویی در هزینه دکور مجالس

از همان ابتدای محرم چند عکس از هیئت‌های مختلف بازنشر شد که به جای هزینه آن چنانی برای دکور پارچه سیاهی نصب کرده بودند که روی آن نوشته بود: «هزینه دکور امسال به نیازمندان هدیه شد». این کار پسندیده شاید بتواند تاثیری به مراتب بیشتر از خیلی بنر‌ها و دکور‌های پرهزینه روی عزاداران داشته باشد. یکی از روحانیون درباره یکی از همین هیئت‌ها در صفحه شخصی‌اش نوشت: «احتمالا اگر این هیئت میلیون‌ها تومان خرج دکورش می‌کرد و در پایان محرم از حاضران مجلس می‌پرسیدیم که دکور چه بوده، باید فکر می‌کردند تا یادشان بیاید، ولی مطمئنا این تصویر را هرگز فراموش نخواهند کرد».

نذری‌ های متفاوت و سودمند

در این روز‌های عزیز، افراد به شیوه‌ها و نیت‌های مختلفی اقدام به ادای نذر می‌کنند. از وعده‌های غذایی که در مجالس توزیع می‌شود و خیرانی که مردم فقیر را اطعام می‌کنند تا آدم‌هایی که به نذر‌های متفاوت‌تری اقدام می‌کنند. نذر میوه از جمله نذری‌های جالب این روز‌ها بود که مورد توجه قرار گرفت؛ به ویژه نذر هندوانه. مدتی پیش درباره فروش نرفتن هندوانه کشاورزان خبر‌هایی بیرون آمده بود و تعدادی از افراد تاکید داشتند با خرید هندوانه و جایگزینی آن با برخی پذیرایی‌های مرسوم از عزاداران کمکی هم به کشاورزان بشود. تعدادی از خیران با خرید هندوانه کشاورزان و نذر کردن آن هم به کشاورزان در فروش محصول‌شان کمک کردند و هم نذرشان را بین مردم پخش کردند. از جمله ایستگاه‌های جالب هم ایستگاه نذری عوامل پلیس در شهرستان سیاهکل بود. تعدادی از جوانان در اندیمشک نیز در اقدامی جالب دو هزار اصله نهال به عنوان نذری اهدا کردند.

اقدامات مفید زیست محیطی

یکی از دغدغه‌های این سال‌ها هنگام برپایی مجالس، تولید کمتر زباله و حفظ نظافت شهر‌ها بوده است تا ماموران پاکبان شهرداری هم پس از عزاداری‌ها به زحمت زیادی نیفتند. امسال در شهر‌های مختلف کشور عده‌ای از جوانان گروه‌هایی تشکیل دادند و به پاک سازی محلات و مساجد پرداختند. مثلا به روال این چند سال در اردبیل، پویش مردمی پاکبانان محرم برگزار شد که حدود هزار نفر به ویژه جوانان به صورت داوطلبانه، برای پاک سازی و نظافت مسیر‌های عزاداری دسته‌های حسینی اقدام کردند. بسیاری از ایستگاه‌های نذری به جای استفاده از ظروف پلاستیکی، از ظرف‌های دایمی و لیوان‌های شیشه‌ای استفاده کردند تا ضرر کمتری به محیط‌زیست برسد. یک راننده پیکان‌وانت هم بنری پشت خودرویش زده بود با این متن: «عزاداران عزیز! در صورتی که سطل زباله‌ای در نزدیکی شما نیست جهت رفاه حال پاکبانان عزیز زباله‌های خود را در ماشین من بیندازید».

از جلوه‌های متفاوت دیگر در حاشیه عزاداری حضور پررنگ برخی گروه‌های جامعه به ویژه معلولان و بیماران خاص در این مراسم بود، از جمله کلیپ زیبایی که از همخوانی حاج مهدی اکبری در هیئت علمدار مشهد با یک جوان سندروم داونی منتشر شده است.