بوشهر – سرپرست اداره کل بهزیستی استان بوشهر از غربالگری ۷۰ هزار کودک در استان بوشهر در برنامه پیشگیری از تنبلی چشم خبر داد.

به گزارش انتهاج ، علیرضا حاجیونی با اعلام این خبر گفت : با توجه به اینکه این بیماری برای خانواده‌ها قابل‌تشخیص نیست مراجعه آن‌ها به پایگاه‌های ثابت و سیار برای تشخیص به‌موقع ضروری است.

برپایی ۱۰ پایگاه دائمی و ۱۲۰ پایگاه غیردائمی

وی با بیان اینکه سن سه تا شش سال بهترین سن برای تشخیص بیماری تنبلی چشم کودکان است، اظهار کرد : برنامه تنبلی چشم در مهدهای کودک و مراکز بهداشتی و درمانی استان بوشهر و در ۱۰ پایگاه دائمی و ۱۲۰ پایگاه غیردائمی اجرا می‌شود.

وی افزود : هر سال از اول آبان به مدت یک ماه برنامه تنبلی چشم (آمبلیوپی) برای کودکان سه تا شش سال با هدف کاهش شیوع تنبلی چشم و سایر اختلال‌های بینایی با تشخص و درمان به‌موقع بیماری در سنین طلایی یعنی زیر پنج سالگی اجرا می‌شود.

حاجیونی از آغاز بیست و چهارمین برنامه پیشگیری تنبلی چشم در استان بوشهر هم‌زمان با سراسر کشور خبر داد و گفت : بیماری تنبلی چشم در سطح‌های مختلف با شناسایی به‌موقع، ارجاع به مراکز درمانی و مداخله جراحی، قابل‌تشخیص و درمان است و امکان بهبودی را برای بیمار امکان‌پذیر می‌کند.

وی با اشاره به اینکه راحت‌ترین مسیر برای شناسایی و تشخیص این بیماری مراجعه به پایگاه‌ها و مراکز بینایی‌سنجی است ، تصریح کرد: سال گذشته ۳۸ هزار و ۱۲۸ کودک در استان زیرپوشش برنامه تنبلی چشم قرار گرفتند که از این تعداد، هزار و ۳۲۷ کودک به‌عنوان بیمار شناسایی شد.

حاجیونی با اشاره به اینکه ۹۱۷ کودک در سال گذشته به اپتومتریست ارجاع و تعداد ۱۷۵ نفر آمبلیوپ تشخیص داده شد ، افزود : سال گذشته مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال کمک‌ هزینه عینک برای کودکانی که خانواده‌های آنان کم‌درآمد بودند و ۷۵ میلیون ریال در قالب برنامه پیشگیری از تنبلی چشم به‌عنوان کمک‌هزینه عمل جراحی اختصاص داده شد.