به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام نرم افزار ماسک، سه شهر خراسان شمالی شامل بجنورد، شیروان و اسفراین که سه شهرستان پرجمعیت استان هستند در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند.

این سه شهرستان بیش از ۷۰ درصد از جمعیت ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی را به خود اختصاص داده اند.

مسوولان اعلام کرده اند که افزایش ابتلا به کرونا و آمار بالای بستری ها به علت بی توجهی مردم به شیوه نامه های بهداشتی رخ داده است، بی توجهی ها و غفلت هایی که در خریدهای نوروزی، دید وبازدیدهای عید و در روز طبیعت سبب جولان این ویروس شد.

با افزایش جولان کرونا، شهرهایی که رنگ آبی کرونا داشتند، تغییر رنگ داده اند و اکنون شهری در استان رنگ آبی ندارد.

شهرستان های فاروج، گرمه و جاجرم رنگ نارنجی کرونا دارند و شهرستان های مانه و سملقان و راز و جرگلان زرد هستند.

براساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی خراسان شمالی در شبانه روز گذشته ۶۱ نفر مبتلای جدید به ویروس کووید ۱۹ در بیمارستان ها بستری شده اند. البته در این مدت هیچ مبتلا به کرونا در استان فوت نشده است.

اکنون ۲۲۱ نفر مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند.

مسوولان اعلام کرده اند که محدودیت‌های کرونایی به استان بازگشته است. بر این اساس ورود و خروج خودروها با پلاک غیربومی در شهرستان های با وضعیت نارنجی و قرمزکرونایی ممنوع شده است.

این محدودیت ها از چهارشنبه اعمال می شود و با همکاری نیروی انتظامی ورود و خروج خودروها به شدت کنترل می شود.

خودروها با پلاک غیر بومی هم ۴۸ ساعت پس از اعلام وضعیت قرمز و یا نارنجی کرونایی فرصت دارند تا این شهرها را ترک کنند و در غیر این صورت جریمه می شوند.

با توجه به شیوع کرونا، شمار کارمندان حاضر در ادارات هم کاهش می یابد و دستگاه های اجرایی در شهرهای قرمز با ۵۰ درصد کارمندان و در شهرهای نارنجی با دو سوم کارمندان خدمات رسانی خواهند داشت.

ممنوعیت برای فعالیت اقتصادی در وضعیت قرمز و نارنجی شیوع کرونا هم همچون گذشته اعمال می شود. بر این اساس در شهرهای قرمز، تنها مشاغل گروه یک مجاز به فعالیت هستند و سایر گروه های شغلی تا ۱۴ روز تعطیل اعلام شده است و در شهرهای نارنجی هم تنها مشاغل گروه یک و دو مجاز به فعالیت هستند.

خودروهای غیربومی زودتر بجنورد را ترک کنند

فرماندار شهرستان بجنورد در این باره با بیان اینکه اعمال محدودیت های کرونایی برای تردد جاده ای از امشب آغاز می شود گفت: از فردا سخت گیری ها برای رعایت دستورالعمل های بهداشتی در بازار و ادارات بیشتر می شود.

غلامرضا عوض زاده به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به اینکه شهرستان بجنورد رنگ کرونایی قرمز به خود گرفت بر اساس دستورالعمل ستاد مقابله با کرونا، محدودیت های تردد جاده های از امشب اعمال می شود و از ورود و خروج خودروها با پلاک غیربومی در شهرستان ممانعت می شود.

وی افزود: برای کنترل ورود و خروج خودروها در شهرستان، سه پایگاه در مبادی ورودی به شهرستان از سمت مشهد، آشخانه و اسفراین فعال و نیروهای انتظامی در آن مستقر می شوند.

وی گفت: خودروها با پلاک غیربومی باید هرچه زودتر از شهرستان خارج شوند تا مشمول جریمه نشوند.

فرماندار شهرستان بجنورد خاطرنشان کرد: محدودیت تردد شبانه همچنان در شهرستان برقرار است و با افراد بی توجه به شیوه نامه های بهداشتی برخورد می شود.