قم – معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار قم گفت : مردم نگرانی و هیچ دغدغه‌ای نسبت به افزایش قیمت کالاها نداشته باشند ، کنترل بیشتری نسبت به بازار خواهیم داشت

به گزارش انتهاج، مهرداد غضنفری در جلسه اضطراری شورای تنظیم بازار استان قم با محوریت بحث مهم بنزین ، اظهار کرد : افزایش بنزین ادامه کار کارشناسی دولت بود و بهترین نسخه‌ای است که اکنون اتفاق افتاده و این موضوع، تصمیم نظام بوده و هدف بحث عدالت اجتماعی و مدیریت بهینه مصرف سوخت در کشور است.

وی گاهی مصرف در زمینه بنزین بیش از مورد نیاز بوده و باعث شده این طرح اجرا شود ، افزود : محوریت بحث ما سوء استفاده بعضی افراد سودجو که در چنین مواقعی اقدام به افزایش کالاها می‌کنند است.

معاون استاندار قم خاطر نشان کرد: باید التهاب را کاهش دهیم و نظارت‌ها را بیشتر و دقیق‌تر انجام دهیم که تعزیرات حکومتی در این زمینه نقش مهمی دارد که باید تخلفات را کنترل کند.

وی افزود: در استان قم مدلی داریم که بر اساس آن در مواقعی که بعضی کالاها با افزایش قیمت روبرو می‌شود در خصوص کالاهایی هم که حتی قیمت مصوبی نداشتند گروه‌هایی مراجعه و درخواست افزایش قیمت می‌کنند که در قالب یک تیم کارشناسی بررسی و آنالیز می‌شود؛ این مدل التهاب در جامعه را کاهش می‌داد و باری را بر خانواده‌ها هم تحمیل نمی‌کرد.

غضنفری ادامه داد: این مدل را در پیش رو هم خواهیم داشت ولی در وضعیت کنونی هیچ‌گونه افزایش قیمتی در کالاها و خدمات نخواهیم داشت و اگر بنا باشد هم‌ افزایشی وجود داشته باشد باز هم از این مدل استفاده می‌کنیم ولی نظارت‌ها باید با دقت بیشتر افزایش یابد.

استفاده از مدل استانی در کنترل قیمت و کاهش التهابات بازار

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت و جایگاه خوب استان در زمینه شاخص اقتصادی و تورم، بیان کرد: قم نخستین استان در کشور در زمینه مطلوبیت تورم قرار گرفته است و در کشور دارای پایین‌ترین نرخ تورم است این امر با همکاری خوب مردم، بخش خصوصی و کارگروه تنظیم بازار و دیگر دستگاه‌های اجرایی به دست آمده است.

معاون استاندار قم ادامه داد: ۱۲ ماهه منتهی به مهرماه نرخ تورم قم ۲۶ درصد بود در حالی که در کل کشور بالای ۳۰ درصد بود.

وی با اشاره به اینکه دشمنان ما شاید به این بهانه به دنبال تحرکاتی باشند، یادآور شد : لذا توصیه ما به دستگاه‌ها این است که نظارت‌ها و بازرسی‌ها را افزایش دهند و دقت نظر بالایی در بازرسی‌ها داشته باشند و در تأمین کالاهای مورد نیاز و ارزاق مردم هم همت کنند.

وی افزود : دستگاه‌های مرتبط با ارزاق عمومی اعلام آمادگی کردند که کالاهای مورد نیاز را تأمین کنند.

غضنفری بیان کرد: در زمینه کالاهای سهمیه‌ای طبق موعد مقرر در استان توزیع و کالاهای غیر سهمیه‌ای اتاق اصناف و اتحادیه‌ها مکلف هستند که تأمین کنند و مردم نگران و هیچ دغدغه‌ای نسبت به افزایش قیمت کالاها نداشته باشند و روزهای آینده هم مقرر شد به طور هفتگی جلسه کارگروه تنظیم بازار تشکیل شود.

وی در ارتباط با افزایش نرخ تاکسی‌ها نیز گفت : کمیته کارگروه حمل و نقل تشکیل شده و زیر نظر معاونت عمرانی کالاهایی که حمل بار عمومی می‌کنند با افزایش قیمت روبرو نمی‌شوند و بحث تاکسی‌ها تأمین سهمیه مشکل نداریم و در آینده درباره افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها بحث خواهد شد.

آمادگی اتاق اصناف و اتحادیه‌ها برای کنترل بازار

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم نیز در این جلسه گفت: با توجه به افزایش نرخ سوخت به دنبال آن طبعات و اثرات روانی به همراه خواهد داشت برای این منظور کمیته‌ای برای تنظیم و کنترل بازار برای سیاست‌گذاری در زمینه افزایش کالا و خدمات تشکیل شده است.

محمود سیجانی افزود: کلیه اصناف و اتحادیه‌ها آمادگی کامل برای جلوگیری از هرگونه افزایش قیمت دارند قطعاً این موضوع باید با انسجام و همکاری دیگر دستگاه‌ها صورت پذیرد چرا این سازمان خود به تنهایی نمی‌تواند وارد عمل شود.