بجنورد – معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی خراسان شمالی از مرگ یک زن در بجنورد بر اثر ابتلا به بیماری آنفلوآنزا خبر داد.

به گزارش انتهاج، دکتر افشین دلشاد گفت: این بانوی حدود ۴۰ ساله، هفته گذشته درگذشته بود اما نتیجه آزمایش ها که به تازگی مشخص شده، علت مرگ وی را ابتلای به این بیماری نشان داده است.

وی با اشاره به اینکه ۹۵ درصد از مبتلایان به آنفلوآنزا بستری نمی شوند، اظهار کرد: آمار دقیقی از شمار بستری شدگان بر اثر ابتلا به بیماری آنفلوآنزا در استان در دست نیست.

وی با اشاره به اینکه بر اساس برآوردهای انجام شده، در فصل شیوع، ۲ درصد از افراد به بیماری آنفلوآنزا مبتلا می شوند ، افزود: از این میزان هم پنج درصد فوت می کنند که البته بیشتر، افرادی هستند که زمینه آنرا داشته یعنی مبتلا به بیماری کلیوی بوده و یا سازمان ایمنی بدن خود را با تزریق دگزامتازون تضعیف کرده اند.

شیوع آنفلوآنزا امسال نسبت به سال قبل افزایش یافته است

دلشاد خاطر نشان کرد: درست است که شیوع آنفلوآنزا امسال نسبت به سال قبل افزایش یافته، اما مرگ ناشی از آن، خیلی افزایش نداشت و در سال های قبل نیز به طور میانگین مرگ ۲ تا چهار نفر بر اثر این بیماری در استان گزارش شده است.

وی افزود: به افراد مبتلا به آنفلوآنزا، توصیه می شود بهداشت فردی را رعایت کرده در منزل بمانند، دستمال کاغذی را در محیط رها نکنند و لوازم شخصی خود را از دیگران جدا سازند و با توجه به اینکه داروی درمان این بیماری، آنتی بیوتیک نیست از خوددرمانی بپرهیزند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی درباره علت شیوع بیماری آنفلوآنزا در سال جاری تصریح کرد: بعضا ویروس به لحاظ ژنتیکی دچار تغییر می شود و این تغییرات، سبب می شود تا برای سیستم ایمنی بدن، ناشناخته باشد، برای همین است که واکسن، هر ساله تغییر می کند.

دکتر دلشاد گفت: اگر تغییرات ژنتیکی بیشتر باشد درصد شیوع بالاتر می رود و البته امسال در منطقه خاورمیانه و حتی در اروپا، این بیماری کمی زودتر آغاز شد و انتظار نداشتیم در این فصل سال شیوع داشته باشد.

وی یادآور شد: در عین حال احتمال دارد که در انتهای موج اول بیماری باشیم و از این رو انتظار کاهش بیماری را داریم.