تهران - رییس جمهوری گفت: مسائل و افتخارات کشور نباید دو قطبی شود.

تهران – رییس جمهوری گفت: مسائل و افتخارات کشور نباید دو قطبی شود.

به گزارش انتهاج، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در سی و سومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی در سالن اجلاس سران، دعواهای سیاسی و جناح بندی را به ضرر کشور دانست و افزود: مسائل و افتخارات کشور نباید دو قطبی شود، افتخار، افتخار است.

وی اظهار کرد: سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی افتخار ما است، جناح راست و چپ نمی شناسد و خود سردار سلیمانی اصلا فرد جناحی نبود. باهمه جناح ها خوب بود و تفکر او اصلا تفکر جناحی نبود.

وی خاطر نشان کرد: فضا را آرام کرده و از دوقطبی کردن مسائل پرهیز کنیم، باید جامعه به آینده امیدوار باشد، اینکه تحریم‌ها نتوانسته ما بشکند، این افتخارآمیز است.

رییس جمهوری یادآور شد: اساسا افتخارات ملی، جناحی کردنی نیست و معنی ندارد که ما افتخارات ملی خود را جناحی و تقسیم کنیم، با این کار برش، ناصحیح و نادرستی ایجاد می کنیم.

وی افزود: نمی شود یک درختی را که میوه می دهد از وسط با اره نصف کرد و بگویند ما دو جناح هستیم، با این کار هردو طرف خشک می شود و دیگر به این جناح و آن جناح میوه نمی دهد. خیلی ازجاها، جایی است که قواعد بازی و حزب بازی برای جا و محیط خاصی مانند زمان انتخابات است.

برای افزایش توانمندی‌ها اولین مسئله، امید جامعه به آینده و فضای مناسب در دانشگاه‌ها است

رییس‌جمهور با بیان اینکه برای افزایش توانمندی‌ها اولین مسئله، امید جامعه به آینده و فضای مناسب در دانشگاه‌ها است، خاطرنشان کرد: فضای دانشگاه علمی باشد و تنازع نباشد. علم را تقسیم نکنیم. هنر را نمی‌توان دوقطبی کرد. من می‌ترسم ساندویچی‌ها، مغازه‌ها و لباس‌فروشی‌ها و… را هم دو قطبی کنیم. می‌ترسم میوه را هم دوقطبی کرد، پرتغال جناح راست و پرتغال جناح چپ، در حالی که پرتغال، پرتغال است. هر چیز را دوقطبی نکنیم.

روحانی افزود: پس از انتخابات یکی برنده می شود، دیگر آن قواعد بازی (انتخابات) در جامعه تعطیل است و باید فعالان و رقبا تا انتخابات بعدی به اتاق های خود بروند، ولی ظاهراً می خواهند این بازی ها را تا انتخابات بعدی و بعدی مدام ادامه دهند.

رییس جمهوری گفت: مردم این مسائل را از نمی خواهند، بلکه پیشرفت کشور، زندگی راحت و رفاه، معنویت و آزادی در جامعه و استقلال به معنای واقعی کلمه را از می خواهند، آنها تعامل با جهان را می خواهند.

ما باید دنبال پل باشیم نه دنبال دیوار و با ملت ها

روحانی با بیان این که مردم نمی گویند با جهان تعامل نکنیم و یک دیوار بکشیم اظهار کرد: آنقدر دیوار دور ما وجود دارد که نیاز نیست دیوار برخی دیوار جدیدی بکشند. امثال مایک پمپئو (وزیر خارجه آمریکا) مدام در حال دیوارکشی هستند ما باید دنبال پل باشیم نه دنبال دیوار و با ملت ها و دانشگاههای دیگر پل ارتباطی برقرار کنیم.

وی ادامه داد: بسیار خوشحالم که در ایام سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و فضای آمادگی مردم برای حضور پای صندوق آرا امروز شاهد این جشنواره مهم علمی هستیم. هم برای ما افتخار هست که در جامعه بشری امروز عالمان اندیشمندان و فرهیختگان مسیر علم و دانش را به پیش می‌برند.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: در واقع در هر نسلی چند ‌آجر را بر این بنای رفیع می گذارد و نسل‌های بعد دو مرتبه اقتدامات جدیدی انجام می دهند. هم برای ما افتخار است که دانشمندان امروز جامعه بشری در تلاشند و هم برای عزیزانی که امروز برنده این جایزه شدند و افتخار برای آنهاست که توانستند در رقابت علم و دانش گامی را فراتر بگذارند.

ایران در مسیر رشد و علم و دانش حرکت قابل قبولی پیدا کرده است

وی با بیان اینکه ایران در مسیر رشد و علم و دانش حرکت قابل قبولی پیدا کرده است، تصریح کرد: آمار و ارقام نشان می‌دهد که وضعیت کنونی به این لحاظ نسبت به سال‌های قبل بهتر شده است؛ وزیرعلوم اخیراً- اوائل بهمن- گزارشی داده بود که بنابراین گزارش حرکت ما در آمار و ارقام و واقعیت در مسیر پیشرفت و تعالی است.

ریییس جمهوری با بیان اینکه شاخص جهانی کشور در نوآوری در آغاز دولت یازدهم یعنی سال ۱۳۹۲ از ۱۲۰ به ۶۵ در پایان سال ۹۷ رسیده و ارتقا پیدا کرده است و این روند تداوم دارد به طوری که در سال ۹۸ به ۶۱ -یعنی ارتقاء ۵۹ پله ای- رسیده‌ایم، گفت: این آمار برای ما افتخار آفرین است برای اینکه بگوییم دولت تدبیر و امید با وجود فشارها و تحریم ها موفق بوده است یا نه، این معیار است، البته اگر شرایط تحریم نبود شرایط ما بی تردید بسیار بهتر بود اما در عین حال در شرایط فشار و تحریم راه را گم نکرده ایم و مسیر را درست پیموده ایم.

وی ادامه داد: اینکه توانسته ایم در طول این ۶ سال ۵۹ پله در نوآوری ارتقا پیدا کنیم به این معنا است که مسیر انقلاب، مسیر مردم و دانش پژوهان مسیر درست و صحیحی بوده است. تعداد پارک های علم و فناوری در این مدت از ۳۶ در سال ۹۳ به ۴۳ در سال ۹۸ رسیده است؛ این هم برای ما قابل قبول است.

تعداد واحدهای فناوری‌ از سه هزار در سال ۹۲، به بیش از هفت هزار و ۷۰۰واحد فناوری رسیده‌

رییس‌ شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در آمار بعدی تعداد واحدهای فناوری‌ از سه هزار در سال ۹۲، به بیش از هفت هزار و ۷۰۰واحد فناوری رسیده‌. این آمار نشان از پیشرفت و رو به جلو بودن است. این‌ آمار در حالی که در تحریم و فشار بوده‌ایم و مشکلاتی برای دسترسی به مواد اولیه و حتی سایت‌ها وجود دارد، افتخارآمیز است.

این مطلب را هم ببینید
اعمال برخی محدودیت‌های جدید به دلیل شیوع بالای ویروس کرونا در استان یزد

روحانی با تاکید بر اینکه در رشد علمی جزو اولین‌ها در دنیا هستیم که معنای آن تحرک قابل قبول دانشگاه‌ها و مراکز علمی ماست، اظهار داشت: برای ما خوشحال‌کننده است که وزیر صمت برای من نامه‌ای نوشته بود که در سال ۹۷ و ابتدای ۹۸، مجموعا یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو قطعاتی که از خارج وارد می‌کردیم، در داخل تولید کرده و به خودکفایی رسیده‌ایم. این مهم است که امروز اینها را در داخل می‌سازیم.

وی با اشاره به خودکفایی در عرصه سلامت تصریح کرد: وزیر سلامت اعلام کرده در یک‌سال گذشته ۵۰۰ میلیون دلار واردات دارویی و تجهیزات پزشکی کمتر شده و همین مقدار را در داخل می‌سازیم.

مشارکت دانشجویان در امور سیاسی کشور ضروری است

رییس دولت دوازدهم مشارکت دانشجویان در امور سیاسی کشور را ضروری دانست و بیان کرد: البته دانشجویان در دانشگاه‌ها باید کار سیاسی کرده و در سیاست مشارکت هم بکنند. دانشگاه‌ها در زمان انتخابات فعال بودند اما یادمان نرود که به دنبال علم و دانش رفتیم و علم و دانش را نباید تقسیم کرد. من وقتی گفتم فیزیک و شیمی اسلامی و غیر اسلامی نداریم، برخی نقد کردند که داریم. شاید من بلد نیستم اما دو به علاوه دو می‌شود چهار، نمی‌شود برای جناح راست چهار شود و برای جناح چپ شش.

وی اضافه کرد: کمتر رهبری در دنیا است که از ایستادگی و تاب‌آوری ملت ایران تقدیر کند. همین رهبران غربی و اروپایی، برای همه آنها جای شگفتی است که یک ملت بزرگ در برابر این همه فشار مقاومت می‌کند، در علم و دانش ایستادگی می‌کند.

رییس‌ شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه پیشرفت‌های ما در دانش روز و فناوری‌های نو قابل ملاحظه است، یادآور شد: متخصصان اتمی آژانس برای بازدید که می‌آیند، از پیشرفت‌های ما تعجب می‌کنند. در این چند وقتی که تعهدات برجامی را کنار گذاشته و دست مراکز فناوری را باز کردیم، در یک سال توانسته‌ایم چند سانتریفیوژ بسازیم. من که گزارش آنها را می‌خوانم، تعجب می‌کنند که چطور توانسته‌اند.

درزمینه بیوتکنولوژی کار بزرگی را در دست انجام داریم

رییس جمهوری با اشاره به آمارهای و گزارش ها ادامه داد: درزمینه بیوتکنولوژی کار بزرگی را در دست انجام داریم، در تولید بسیاری از داروها روی پای خود ایستاده ایم.
روحانی با بیان این که در هوافضا تا به امروز قدم های مطلوبی برداشته ایم افزود : در دولت قبل در این بخش تا سطحی کارها به انجام رسیده بود مثلا تا سطح ۲۵۰کیلومتر ارتفاع، به سطح بالای ۵۰۰کیلومتر رسیده ایم، در این زمینه موفقیت های بسیار خوبی داشته ایم البته مواردی هم وجود دارد که باید تکمیل شود.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: یکی از راههای تشویق دانشجویان و محققان، همین جشنواره ها است، البته راههای متفاوتی وجود دارد تا پژوهشگران و محققان را تشویق کرد و دانشجویان را به سمت فناوری و علم سوق داد؛ همین پردیس ها پارک ها ، محیط علمی و مناسبی را برای فناوری ایجاد کرده است.

روحانی تصریح کرد: براساس گزارش ها از ابتدای این دولت، یک هزار ۶۲۷ واحد فناوری داریم که به کسب رتبه دانش بنیان رسیده اند که سال ۹۲ تنها ۱۱شرکت بوده اند؛ از ۱۱ شرکت به این تعداد رسیده ایم، این معنایش این ایت که در مسیر تحول قرار داریم، همه آمار و ارقام این را نشان میدهد.

رییس جمهوری با اشاره به آمارها به بهبودها شاخص و رشد مثبت اقتصادی در دو سال اخیر و در شرایط تحریم اشاره و خاطرنشان کرد: ما توانستیم شاخصها را در مسیر درست قرار دهیم، من نمی خواهم مدام دولت یازدهم و دوازدهم را با دولت های قبل از آن مقایسه کنم، اما در دولت قبل (دولت دهم ) بااینکه در سال ۹۰ حدود ۱۰۰میلیارد دلار پول نفت داشتیم، علیرغم آنکه بالاترین فروش نفت و بالاترین سقفش در آن سالها بوده است، اشتغال خالص ما در اواخر سال ۹۱کمتر از ۱۰هزارنفر است، باورتان می شود.

در طول ۶ سال گذشته سه میلیون و ۶۰۰ هزار اشتغال خالص ایجاد شده است

روحانی افزود: در طول ۶ سال گذشته سه میلیون و ۶۰۰ هزار اشتغال خالص ایجاد شده است اما چون دستگاه تبلیغاتی نداریم، نمی توانیم برای مردم بیان کنیم. بله مردم مشکل دارند و در فشار هستند و من هم قبول دارم.

رییس جمهوری با تاکید بر ضرورت بررسی و مقایسه آماری میان اقدامات و دستاورد های دولت ۶ سال اخیر و ۶سال قبل آن و ۸سال تا پایان دولت و ۸سال قبل از آن گفت: اشتغال را مردم درست کرده اند، کشاورزان و مهندسان و صنعتگران وکسانی که در حوزه گردشگری فعالیت می کنند، درست کرده اند؛ باید به این مردم و شرکت های دانش بنیان افتخار کنیم.

در شرکت های دانش بنیان ۳۰۰هزار شغل در این ۶سال ایجاد شده است

وی افزود: در شرکت های دانش بنیان ۳۰۰هزار شغل در این ۶سال ایجاد شده است و در این شرکتها ۴۰ هزار فارغ التحصیل دانشگاهی وارد شده اند و یک هزارو ۵۰۰متخصص از خارج جذب شده است و از آنهایی که در دانشگاههای برتر درس خوانده اند و اینها همه از افتخارات ماست.

رییس جمهوی خاطرنشان کرد: این همه آمار و ارقام نشان می دهد که ما می توانیم با وحدت و کنار هم بودن در این شرایط سخت به خوبی به مراحل بالاتر و افق های بسیار روشنتر برسیم و می توانیم برای مردم هم رفاه و هم افتخار علمی بیافرینیم.