یزد- جانشین ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا در یزد و معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری یزد در حال حاضر مشکل تخت و نیروی انسانی مراکز بهداشتی و  درمانی استان یزد را از جمله چالش های این بخش ذکر  کرد.

به گزارش انتهاج، احمد ترحمی در نشست خبری افزود: بیمارستان بحران که از سوی شهرداری یزد در کنار بیمارستان شهید صدوقی این شهر راه اندازی شده است، طرحی موفق است که دارای سازه سبک و ضد آتش سوزی با قابلیت جابه جایی است، هر چند کارکرد بیمارستان را ندارد  اما در نظر است بخش عادی بیمارستان به این سازه منتقل تا فضای بیشتری برای بیماران کرونایی وجود داشته باشد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری یزد در حال حاضر مشکل تخت و نیروی انسانی مراکز بهداشتی و  درمانی استان از جمله چالش های این بخش ذکر  کرد و گفت: یک ماه گذشته تعداد بستری ها و آزمایش مثبت ی افراد کاهش نیافت به همین دلیل هم اکنون کادر درمان استان خسته است و تعداد از آنها بیمار و از چرخه خدمت خارج شده‌اند.

ترحمی با اشاره به افزایش محدودیت‌ها در راستای تامین حوزه بستری و درمان گفت: هم اکنون عمل‌های جراحی عادی در بیمارستان‌ها لغو شده و همه بخش‌ها برای بستری بیماران کرونایی اختصاص دارد .

جانشین ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا در یزد با اشاره به افزایش نظارت و بازرسی بر عملکرد اصناف و اداره ها هم گفت: برخورد با متخلفان با کوتاه کردن روند برخورد در دستور کار ستاد قرار گرفته و در حال اجراست.

وی با اشاره به اهمیت پیشگیری و قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا گفت: اقدامات خوبی تاکنون صورت گرفته، هرچند در حال تکمیل است؛ فعالیت پیام گزاران سلامت در اداره ها و کنترل و بررسی وضعیت کارکنان و رسیدگی به وضعیت خانواده‌های آنان، امضای تفاهم نامه با اداره کل پست برای ارسال جواب آزمایش به در منازل، اجرای طرح قرنطینه و ردیابی اطرافیان بیمار، تعطیلی اصناف تا پایان هفته جاری و تقلیل کارکنان اداره ها تا یک سوم و ضدعفونی معابر از دیگر اقدامات در دستور کار دانست.

معاون استانداری یزد با اشاره به اینکه یزد به لحاظ امکانات بیمارستانی مشکلی ندارد، گفت: بر اساس برآوردهای انجام شده وسایل حمل و نقل عمومی، پمپ بنزین ها و نانوایی‌ها بیشترین آمار شیوع کرونا را در استان دارد.

وی وضعیت استان را از لحاظ شیوع کرونا بحرانی دانست و گفت: تنها راه نجات رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک برای همه آحاد جامعه، در هر مسوولیتی که هستند، است و ستاد استانی تمام هم و غم و امکانات موجود را برای مقابله با این بیماری و عبور از شرایط بحرانی بسیج کرده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری یزد؛ اطلاع رسانی و اقناع افکار عمومی با انجام تبلیغات محیطی، به کارگیری سامانه پیامکی، طرح آمران سلامت از سوی جمعیت هلال احمر، اطلاع رسانی سیار در سطح شهر، راه اندازی استودیو سلامت در صدا و سیمای مرکز یزد و تولید محتوای رسانه ای ویژه رسانه‌های فعال در فضای مجازی را از دیگر اقدامات دانست.