یزد- مدیرعامل آبفا استان یزد در این دیدار  با بیان اینکه میانگین روستاهای دارای آب شرب یزد 22 درصد کمتر از میانگین کشوری است گفت: مهمترین برنامه آبی استان یزد اجرای خط دوم انتقال است.

به گزارش انتهاج، نماینده ولی فقیه در استان یزد با تاکید بر اینکه مهمترین مشکل و مسئله یزد بحث آب است گفت : پیگیری انتقال آب به یزد نباید محدود به برگزاری جلسه و نوشتن صورت جلسه شود.

آیت الله محمدرضا ناصری یزدی در دیدار با مدیرعامل آبفا استان یزد با تاکید بر ضرورت انجام پیگیری لازم برای انتقال آب به استان یزد اظهار داشت : به حمدالله خط دوم انتقال آب به یزد از خرسان در نظر گرفته شده که منطقه خوبی است و معارض دیگر نقاط نیست.

وی خاطرنشان کرد: در ارتباط با مسئله خط دوم باید اهتمام بیشتری وجود داشته باشد که بتوانیم جلوی به وجود آمدن مشکلات بیشتر در حوزه آب یزد گرفته شود.

نماینده ولی فقیه در استان یزد افزود: در دیدار با سردار محمد فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا(ص) هم بر ضرورت وجود تحرک بیشتر در این موضوع تاکید شد و باید با جدیت تمام نسبت به اجرا و تکمیل این طرح اقدام شود.

ناصری یزدی به طرح های انتقال آب از دریای عمان اشاره کرد و گفت: یک طرح توسط بخش خصوصی در حال اجرا است و خوشبختانه هم با سرعت در حال انجام است ولی باید تیم مجزا برای خط دیگر انتقال از دریای عمان در نظر گرفته شود که بتوانند به صورت اختصاصی این موضوع را دنبال کند.

مشکل اصلی استان یزد آب است

امام جمعه یزد افزود: موضوع بسیار مهم در ارتباط با طرح های انتقال آب استان این است که نباید به هیچ عنوان این طرح ها را خلاصه به نشست و برخاست و نوشتن صورت جلسه کرد بلکه باید حتما نسبت به اجرای صورت جلسه ها اقدامات لازم انجام شود.

وی گفت: مشکل اصلی استان یزد آب است و تمام تاکیدی که در حوزه انتقال آب به استان یزد صورت می گیرد به دلیل این است که بتوانیم جلوی به وجود آمدن مشکلات بیشتر در حوزه کم آبی گرفته شود.

مدیرعامل آبفا استان یزد در این دیدار  با بیان اینکه میانگین روستاهای دارای آب شرب یزد ۲۲ درصد کمتر از میانگین کشوری است گفت: مهمترین برنامه آبی استان یزد اجرای خط دوم انتقال است.

ریاضتی مهمترین برنامه در حال پیگیری توسط آب و فاضلاب استان یزد را پیگیری خط دوم انتقال آب دانست و اظهار داشت: در حال حاضر تخصیص آب این خط انجام شده و در مرحله جذب اعتبار است.

وی ادامه داد: به نظر می رسد در شرایط فعلی مهمترین اقدامی که باید در حوزه آب استان پیگیری شود، اجرای این خط است که می تواند بخش مهمی از مشکلات را برطرف کند.

مدیرعامل آبفا استان یزد با بیان اینکه یکسان سازی و یکپارچگی در شبکه آب شهر یزد به طور کامل اتفاق نیفتاده گفت: بر اساس توزیعی که صورت گرفته، برخی نقاط شهر از آب انتقالی بهره مند هستند و برخی دیگر به طور کامل از آب انتقالی بهره مند نیستند .

ریاضتی خاطرنشان کرد: هزینه ها و اعتبارات مورد نیاز برای یکسان سازی رینگ شهری یزد انجام شده و حدود ۵۰۰ میلیارد تومان برای این منظور نیاز است که بتوانیم اجرایی کنیم.

وی تصریح کرد: امیدواریم امسال این طرح آغاز به کار شود و بتوانیم در اعتبارات سال های آینده بودجه لازم برای آن را دریافت کرده و بحث یکسان سازی رینگ شهری و بهره مندی تمام نقاط به صورت یکسان از آب انتقالی را فراهم کنیم.

مدیرعامل آبفا استان یزد با بیان اینکه در حال حاضر تنها ۶۰ درصد روستاهای یزد از آب شرب پایدار بهره مند هستند افزود: میانگین کشوری در این عرصه بیش از ۸۲ درصد است و ما فاصله حدود ۲۲ درصدی با میانگین کشوری داریم.

ریاضتی خاطرنشان کرد: امیدواریم که بتوانیم از طرح های فاینانس و اعتباراتی که برای این منظور در نظر گرفته شده، بخشی از مشکلات آبرسانی به روستاهای استان یزد را برطرف کنیم.

وی در ارتباط با اجرای کامل طرح پروژه فاضلاب یزد گفت: در حال حاضر این پروژه نیاز به حدود دو هزار میلیارد تومان اعتبار دارد و با توجه به وضعیت تورم، هرچه بگذرد هزینه آن بیشتر می شود.

مدیرعامل آبفا استان یزد خاطرنشان کرد:  باید  اقدام لازم برای تامین اعتبار مورد نیاز در این حوزه صورت گیرد و علاوه بر آن زمینه ای فراهم شود تا بتوانیم پساب فاضلاب یزد را در عرصه های مختلف استفاده کنیم.