مشهد – مدیرکل نوسازی مدارس خراسان رضوی گفت: از مشکلات خیرین مدرسه ساز، نبود یک حساب دولتی جهت واریز کمک‌های آنان است زیرا در حال حاضر مشمول مالیات بر ارزش افزوده می‌شوند و حداقل ۱۵ تا ۱۶ درصد از وجوه آنان کسر می‌شود.

به گزارش انتهاج ، جاسم حسین‌پور در جلسه شورای آموزش و پرورش استان که با حضور وزیر آموزش و پرورش در دفتر استاندار خراسان رضوی برگزار شد، با اشاره به اینکه میانگین سرانه آموزشی کشور ۲/۵ مترمربع به ازای هر دانش آموز است ، اظهار کرد: متوسط سرانه آموزشی ما در مشهد ۲/۲ متر مربع و متوسط سرانه آموزشی در استان خراسان رضوی ۲/۴ متر مربع است.

وی افزود: حاشیه شهر مشهد برای رسیدن به سرانه متوسط استان، نیازمند ۲۵۶ هزار مترمربع فضای آموزشی است که چیزی حدود هزار میلیارد تومان اعتبار نیازمند است.

وی با اشاره به افزایش اعتبارات حاشیه شهر مشهد ، افزود: اداره کل نوسازی توسعه و تجهیز مدارس خراسان رضوی به عنوان مجری ذی صلاح در استان شناخته شده است، انتظار داریم تا اعتبارات حاشیه شهر را که به اداره کل مسکن و شهرسازی تفویض می‌شود، به خود اداره کل نوسازی مدارس و اداره آموزش و پرورش تفویض کنند.

استاندارد سازی سیستم های گرمایشی ۲۰ هزار کلاس درس

وی با اشاره به اینکه تاکنون سیستم‌های گرمایشی بالغ بر ۲۰ هزار کلاس درس استانداردسازی شده است، بیان کرد: در سال جاری، سیستم گرمایشی ۳۵۱ مدرسه با هزار و ۲۰۰ کلاس درس، استانداردسازی شده است اما هنوز ۱۴ هزار و ۷۸۳ کلاس، استانداردسازی نشده که نیازمند اعتباری حدود ۲۵۰ میلیارد تومان است.

مدیرکل نوسازی مدارس خراسان رضوی با اشاره به اینکه نیازمند فضای آموزشی در انبوه‌سازی‌ها و مسکن‌های مهر هستیم، افزود: در این مناطق، دو هزار و ۴۲ کلاس درس لازم است تا مشکل کمبود فضای آموزشی آن‌ها مرتفع شود.

حسین‌پور تصریح کرد: ساختمان‌های قدیمی مدارس غیرانتفاعی که قدمت برخی از آن‌ها تا ۵۰ سال می‌رسد از دیگر مشکلات ما در آموزش و پرورش استان است.