به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

به گزارش خبرنگار ایرنا در دور اول اسب‌های دو ساله به مسافت هزار متر با هم به رقابت پرداختند که"هدیه کولاک" با پشت سر گذاشتن دیگر رقبا اول شد و پس از او اسب‌های "ادی بیک " و "سلیم خان " به‌ترتیب دوم و سوم شدند.
در دور دوم رقابت‌های اسب‌های دو ساله در مسافت هزار متر نیز اسب "جیران ساجدی" با پیشی گرفتن از دیگر اسب‌های شرکت کننده، مقام نخست را کسب کرد و اسب‌های "شاه نور" و "تیزپای توتلی" نیز به ترتیب عناوین دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.
در دور سوم و مسافت هزار متر این رقابت ها نیز اسب "آهو" در جایگاه نخست ایستاد و اسب‌های "سردارغلامان" و "لاچین صحرا " نیز به ترتیب مقام دوم و سوم را به‌دست آوردند.
اسب های ۲ ساله در دور چهارم نیز تاختند که در این دور اسب "تایلان" در جایگاه نخست ایستاد و اسب‌های "متین خان" و "رخش" نیز به ترتیب مقام دوم و سوم شدند.
اسب‌های بزرگسال در پنجمین دور از این مسابقات در مسافت هزار و ۵۰۰ فرصت رقابت پیدا کردند که اسب "بچه سیناخ" توانست با پیشی گرفتن از دیگر رقبا فاتح این دور شود و اسب‌های "خوشبخت سرشار" و "سمندرغلامان" به ترتیب مقام دوم و سوم را کسب کردند.
در دور ششم این رقابت‌ها، اسب "بیلر۲ " توانست در مسافت هزار و ۵۰۰ زودتر از بقیه مقام اول را از آن خود کند و اسب‌های "سالارمحمدنیا" و "سایلان" پس از او به مقام دوم و سوم رسیدند.
در دور پایانی نیز اسب‌های بزرگسال اسب "خوشبخت" مقام اول را به‌دست آورد و اسب‌های "قرقی یایلاق" و "ارزوحامد" نیز به ترتیب مقام دوم و سوم را از آن خود کردند.

برگزار کنندگان نخستین مسابقات اسب‌دوانی کورس بهاره راز وجرگلان ۱۸۰ میلیون ریال جایزه نقدی به مالکان اسب‌های برتر پرداخت شد.
شهرستان مرزی راز و جرگلان در ۱۵۰ کیلومتری شمال بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی واقع است و افزون بر ۵۰ واحد خصوصی تولید و پرورش اسب در این شهرستان فعالیت دارند.

این شهرستان مرزی خاستگاه اصیل ترین اسب ترکمن شناخته شده و شمار اسب‌های اصیل ترکمن در آن به ۷۰۰ سر می‌رسد.

براساس آخرین ارزیابی سامانه ماسم وابسته به وزارت بهداشت و درمان شهرستان راز و جرگلان در وضعیت رنگ بندی زرد قرار دارند.