به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

علی قربانی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: سند جامع همکاری تا پیش از انعقاد قرارداد از لحاظ اجرایی برای هیچ یک از طرفین الزام آور نیست و بر خلاف تبلیغات منفی دشمنان این سند بیشتر ماهیت نقشه راه و تبیین چارچوب همکاری ها و مشارکت های دو طرفه است.

وی اضافه کرد: در عرف بین المللی امضای چنین اسنادی بین کشورهای جهان سابقه طولانی دارد و تاکنون کشورهایی چون ترکیه، عربستان نیز پیشتر از ایران چنین اسناد مشابهی را با کشور چین به امضا رساندند و برخی از این کشورها این اسناد را به قرارداد تجاری تبدیل کردند.

قربانی اصول سیاست های خارحی ایران را چند جانبه گرایی اعلام کرد و اظهارداشت: همچنان که با کشورهای شرقی ارتباط اقتصادی و فرهنگی داریم ،باید با کشورهای بزرگ منطقه مانند چین ،روسیه، هند، پاکستان و ترکیه نیز این ارتباطات را حفظ کنیم و حتی در صورت امکان سند همکاری مشابهی را به امضا برسانیم.

تب و تاب غربی ها پس از سند جامع
نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: امضای سند جامع همکاری ایران و چین تحرک غربی ها و حتی آمریکا را برای بازگشت به برجام افزایش داد و تا حد زیادی نیز رویکرد این کشورها را نسبت به اجرای برجام تغییر داد و این تغییر سیاست ها را باید به فال نیک گرفت و باید در انتظار تغییرات اساسی بیشتری در این زمینه در آینده باشیم.

قربانی اظهارداشت: به هر حال تحریم‌های ظالمانه آمریکا صادرات نفت ایران را نشانه گرفت و تا حدودی نیز توانست فشارهایی را به اقتصاد ما تحمیل کند و همه گیری ویروس کرونا نیز موجب شده تا این فشارها بیشتر از سوی مردم احساس شود و باید هر چه سریعتر برای کاهش فشارهای اقتصادی این سند جامع را به قراردادهای همکاری دو جانبه تغییر دهیم.

وی این سند همکاری را برای دو کشور برد- برد دانست و بیان کرد: قرارگیری ایران در منطقه راهبردی خاورمیانه و مرکز انرژی جهان فرصت دو جانبه ای را فراهم می کند که هم چین از طریق ایران به منابع بزرگ انرژی خاورمیانه دست یابد و هم این که ایران می تواند نفت خود را بی دغدغه به کشورهای منطقه از جمله چین به عنوان اقتصادی برتر جهان به فروش برساند و باید از این فرصت دو جانبه پیش بینی در سند استفاده کرد.

قربانی افزایش قدرت چانه زنی ایران در عرصه بین المللی را از دیگر مزیت های این سند اعلام کرد و گفت: در درازمدت این سند به نفع هر دو کشور تمام می شود و ضمن این که تمام ظرفیت های بالقوه ایران در حوزه های مختلف با سرمایه گذاری دو طرفه می تواند به حرکت در آید.

ایران و چین در جریان سفر رسمی «شی جی بینگ» به تهران در بهمن ماه ۹۴ با صدور بیانیه ای سطح روابط خود را به روابط راهبردی ارتقا دادند و دربند شش این بیانیه دو طرف آمادگی خود را برای رایزنی ومذاکره جهت انعقاد سند جامع همکاری بلند مدت اعلام کردند و سند جامع همکاری های ایران و چین هفتم فروردین ماه سال جاری توسط محمد جواد ظریف و «وانگ بی» وزیران خارجه ایران و چین در محل وزرات امور خارجه امضا شد.