به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

علی ماجدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : نباید با نگاهها و فضاسازی های سیاسی و غیرکارشناسی سند همکاری ایران و چین را تخریب کنیم ، بلکه باید پیش زمینه تبدیل این سند به قرارداد بین ایران و چین فراهم شود.
وی اضافه کرد : اگر این سند همکاری به قراردادهای دو جانبه منجر شود؛ می تواند منافع ملی کشور ما را تامین و حتی تحریم های ظالمانه بر ضد ایران را خنثی کند و باید از این فرصت مناسب در جهت تامین برخی زیرساخت های مورد نیاز ایران با کمک چین استفاده کنیم.
این نماینده مردم خراسان شمالی در مجلس یازدهم اظهارداشت : در شرایطی که جمهوری اسلامی تحت تحریم ظالمانه آمریکا قرار دارد و بسیاری از کشورهای غربی نیز از این تحریم ظالمانه تبعیت می کنند؛ تدوین سند همکاری دو جانبه بهترین راهکار برای برون رفت از مشکلات ناشی از تحریم است .
جدی اظهارداشت : با همدلی و همراهی در داخل کشور باید در جهت تبدیل سند همکاری جامع ایران و چین به قرارداد همکاری های دو جانبه پیش برویم تا گام مهمی در راستای تامین زیرساخت های اقتصادی برداشته شود.
وی خاطرنشان کرد : ما برای دور زدن تحریم ها نیاز به همکاری با کشورهای متنوعی در دنیا به خصوص کشورهای قدرتمندی همانند چین داریم ، تا از قبل ارتباطات سیاسی و دیپلماسی بتوانیم جذب سرمایه مورد نیاز برای ایجاد زیرساخت ها به خصوص دربخش حمل و نقل و انرژی داشته باشیم.
سند جامع همکاری های ایران و چین هفتم فروردین ماه سال جاری توسط محمد جواد ظریف و «وانگ بی» وزیران خارجه ایران و چین در محل وزرات امور خارجه امضا شد.

ایران و چین در جریان سفر رسمی «شی جی بینگ» به تهران در بهمن ماه ۹۴ با صدور بیانیه ای سطح روابط خود را به روابط راهبردی ارتقاء دادند و دربند شش این بیانیه دو طرف آمادگی خود را برای رایزنی ومذاکره جهت انعقاد سند جامع همکاری بلند مدت اعلام کردند.