به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

محسن قلیزاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به نام «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» اظهار داشت: اکنون دامداران و کشاورزان استان با کم آبی و کاهش نزولات جوی مواجه هستند و ضعف پوشش گیاهی به همراه تغییر غیرقانونی اراضی ملی به کشاورزی کم بازده از موانع تولید این حوزه محسوب می شود.

وی افزود: اکنون بخش قابل توجهی از منابع طبیعی استان بدون هیچ‌گونه نظارتی به اراضی کشاورزی دیم تبدیل می شود که بازده اقتصادی زیادی ندارد و این مورد موجب ضعف پوشش گیاهی و کمبود علوفه برای دامداران استان می شود.

قلیزاده با بیان اینکه هزینه تولید در بخش دامداری استان افزایش یافته است، تصریح کرد: قیمت خوراک دام در استان تحت تاثیر تحریم ها حدود ۶ برابر افزایش داشته است بطوریکه قیمت جو از ۱۴۰۰ تومان ۲ سال گذشته به حدود هفت هزار تومان افزایش یافته است.

وی عنوان کرد: از طرفی محصولات تولیدی دامداران بخشی از کالاهای اساسی است و دولت نیز نسبت به افزایش این کالاها حساسیت بیشتری نشان می دهد و اجازه آزادسازی این اقلام را نمی دهد، این درحالی است که تولیدات دامداران با هزینه بیشتری تولید می شود و با سود کمتری به فروش می رسد.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه دولت باید انحصار در محصولات دامی را کاهش دهد، بیان کرد: دولت قیمت محصولات دامی را تعیین می کند، این در حالی است که بهای تولید شده بیش از فروش تمام می شود و در نهایت حاشیه سود تولید کننده نیز کاهش می یابد و این موجب می شود انگیزه برای تولیدات دامی نیز از بین می رود.

وی نداشت بانک اطلاعات قوی دام را مانع دیگری در این حوزه دانست و گفت: هر چند که پلاک کوبی دام در استان ما انجام شده است، ولی اجرای این طرح به صورت کارشناسی انجام نشده است.

قلیزاده ادامه داد: در صورت پلاک کوبی دقیق می توان بر اساس سن دام، خوراک را نیز سهمیه بندی کرد.

خراسان شمالی با دارا بودن ۲ میلیون و ۵۲۶ هزار واحد دامی یکی از قطب های دامداری کشور است.

خراسان شمالی سومین استان گران کشور است

رییس گروه مطالعات اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان شمالی در ادامه با بیان اینکه خراسان شمالی بر اساس اطلاعات مرکز آمار سومین کشور گران کشور است، افزود: این استان بر اساس اطلاعات شاخص بهای کالا و خدمات مصرفی جزو گران ترین استانهای کشور است.

وی تصریح کرد: شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی (CPI) معیار سنجش تغییرات قیمت کالاها و خدماتی است که توسط خانوارهای شهرنشین ایرانی به مصرف می رسد و این شاخص به عنوان وسیله‌ای برای اندازه‌گیری سطح عمومی قیمت‌ کالاها و خدمات مورد مصرف خانوارها، یکی از بهترین معیارهای سنجش تغییر قدرت خرید پول داخل کشور به شمار می رود.

قلیزاده بیان کرد: این موضوع بیانگر این است که هزینه های تولید در استان خراسان شمالی بیشتر است و زنجیره تولید را برای سرمایه گذار افزایش می دهد.

کمبود صنایع مادر در خراسان شمالی

قلیزاده در ادامه صنایع مادر را از نیازهای مهم و اساسی برای توسعه استان دانست و گفت: صنایع جامع و مادر صنایعی هستند که با تعداد وسیعی از فناوری‌ها سروکار دارند، حجم و قطعات مورد استفاده در آنها بسیار است و با صنایع دیگر ارتباطات زیادی دارند.

وی گفت: صنایع مادر نه به معنای بزرگی فیزیکی بلکه از نظر تعداد و گستردگی فناوری‌های مرتبط با این صنایع دارای اهمیت است و باید زمینه حضور سرمایه گذاران در این حوزه فراهم شود.

به گفته قلیزاده؛ آلومینای جاجرم، لوله گستر اسفراین، پتروشیمی بجنورد، سیمان بجنورد، آبمیوه و قند شیروان از صنایع مادر استان خراسان شمالی محسوب می شوند که به نسبت سایر استانها کمتری است.

وی بیان کرد: باید توجه کنیم که تکمیل زیرساخت های ریلی و بزرگ راهی استان لازمه راه اندازی صنایع مادر است و باید این زنجیره با همکاری دولت و بخش خصوصی تکمیل شود.

خراسان شمالی با ۸۶۳ هزار نفر جمعیت در شمال شرق کشور واقع است که ۴۴ جمعیت آن در روستاها ساکن هستند.