یزد– محمدمهدی جوادیان زاده مدیر عامل آب منطقه ای استان یزد، در دومین نشست جلسه شورای حفاظت آب شهرستان اشکذر که در قالب رویداد آبی با حضور فرماندار اشکذر، نماینده مدیریت بحران و دیگر مسئولین ذیربط برگزار شد با ابراز نگرانی از افت  آب های زیرزمینی بویژه دشت چرخاب و شهرستان اشکذر که بخش بزرگی از دشت یزد-اردکان را شامل می شود بر مدیریت مصرف به عنوان یک ضرورت مهم برای آینده استان تاکید کرد.

به گزارش انتهاج یزد به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای یزد، وی با بیان اینکه شهرستان اشکذر نقطه بسیار حساسی برای استان یزد و مهمترین منبع آب شرب استان می باشد گفت: وضعیت سطح آب های زیرزمینی استان بخصوص منطقه چرخاب اشکذر مطلوب نیست و با افت ۴۵ سانتی متر در سال روبروست و اگر مدیریت نشود هرساله به این افت افزوده  شده و فرونشستها و فروچاله های زیادی را موجب خواهد شد.

جوادیان زاده ابراز امیدواری کرد در راستای برنامه های رویداد آبی و سازگاری با کم آبی استان که به طور جد با همکاری و هماهنگی مسئولان ذیربط در حال برگزاری و برنامه ریزی است با نصب کنتورهای هوشمند و طرح تحویل حجمی آب در پایان سال  ۱۴۰۵ افت آب های زیرزمینی و کسری مخزن  را به صفر رسانده تا از نشست زمین و ایجاد بیشتر این فروچاله ها جلوگیری شود.

وی با اشاره به  اینکه شهرستان اشکذر قطب گلخانه و صنعت استان می باشد از مدیران ذیربط خواست تا  در مورد چاههای غیرمجازی که ممکن است در رابطه با این دو موضوع  حفر شود پیگیری و اقدامات لازم و ضروری را انجام دهند.

فرماندار اشکذر نیز در این جلسه با بیان اینکه برنامه رویداد آبی میتواند منشاء خیر و برکاتی برای استان باشد گفت: همه مسئولان و مدیران شهرستان در راس کار خواهیم بود و برای مطلوب نکهداشتن منابع آب زیرزمینی و در دسترس بودن این منبع حیات برای آیندگان از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد.