یزد-نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به ایجاد شهرک پوشاک در همه استان‌های کشور اقدام کند.
به گزارش انتهاج، آیت‌الله محمدرضا ناصری شنبه شب در دیدار با وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه کارخانجات باید در کنار تولید محصول به تولید ماشین آلات و قطعات مورد نیاز خود نیز بپردازند، اظهار داشت: اگر از ظرفیت نخبگان و شرکت‌های دانش بنیان در حوزه تولید ماشین آلات و قطعات استفاده شود، ظرف دو سه سال نیاز صنایع کشور به ماشین آلات خارجی برطرف خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه جوانان ما نباید خود را دست کم بگیرند، افزود: به طور قطع استعدادهای جوانان ما از چینی‌ها که کارهای آلمانی‌ها را کپی برداری می کنند، کمتر نیست.
ناصری تاکید کرد: جوانان ما هنوز به خودباوری نرسیده‌اند و این باور باید در جوانان و مهندسان کشور ما ایجاد شود تا بتوانیم شاهد تحول در صنعت باشیم.
* نتیجه سیستم آموزش غربی تربیت نیروهای فاقد خلاقیت و نوآوری است
وی بیان کرد: وقتی در سیستم آموزشی ما تفکر، تعقل و تدین جایگاهی ندارد و از ۱۰۰ سال پیش توسط غربی‌ها از سیستم آموزشی ما حذف شده، نتیجه آن نیروهایی است که خلاقیت، نوآوری و خودباوری ندارند.
ناصری با اشاره به اینکه سیستم آموزشی ما سیستمی است که غربی‌ها در کشور پیاده کرده اند، عنوان کرد: این سیستم از ابتدا از دانش آموزان ما بخوان، حفظ کن و نمره بگیر را درخواست داشته و هرگز به دنبال بخوان، فکر کن و نوآوری داشته باش، نبوده است.
وی تاکید کرد: دانش آموز ما ۱۲ سال درس می خواند و ساعت‌ها وقت صرف کنکور می کند اما دو ساعت فکر نمی‌کند و این تفکر را نه معلم و نه سیستم آموزشی از او نخواسته و نتیجه آن، وابستگی و نداشتن خلاقیت و نوآوری و از همه مهمتر خودباوری است.
ناصری افزود:صنعتگران ما باید در زمینه کیفیت و قیمت محصول قابل رقابت تولید کنند و با برای فروش محصولات خود نیز از روش‌های جدید بازاریابی استفاده کنند.
* معادن و صنایع به مباحث اجتماعی و فرهنگی ورود کنند
امام جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت ورود صنایع و معادن به مباحث اجتماعی تاکید کرد: مساجد، امور فرهنگی، افراد بی بضاعت و … باید از صنایع و معادن بهره‌مند باشند و بتوانند با حمایت مالی آنها به تعالی فرهنگ و دین در جامعه کمک کنند.
وی از وزیر صمت خواست: شرایطی فراهم کند تا صنایع و معادن ملزم به ادای دین خود به حوزه فرهنگ باشند و مسئولیت اجتماعی خود را در این زمینه ادا کنند.
* تمام استان‌ها ملزم به خودکفایی در تولید خوراک دام مورد نیاز خود شوند
وی در زمینه خوراک دام تاکید کرد: اگر هر استانی به اندازه نیاز خود اقدام به تولید خوراک دام کند، مشکلات کشور حل می شود و لازم است وزارتخانه های مرتبط، استانها را ملزم به اجرای این مهم کنند.
امام جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه کشور ما نیاز به صنعتی زودبازده، پرفروش و با اشتغالزایی بالا دارد، گفت: پوشاک یکی از صنایعی است که نیاز به سرمایه گذاری کلان ندارد ضمن اینکه آب بر نیست و آلایندگی نیز ندارد.
* فعال کردن صنعت پوشاک برای ۱۰ میلیون نفر در کشور شغل ایجاد می‌کند
وی با بیان اینکه اگر هر ایرانی در سال فقط چهار تکه لباس نیاز داشته باشد، سالانه باید ۳۲۰ میلیون قطعه لباس در کشور تولید شود، افزود: این میزان تولید، برای ۱۰ میلیون نفر اشتغالزایی می کند ضمن اینکه صنایعی همچون ریسندگی، پارچه بافی و حتی کشت پنبه را نیز رونق می دهد.
ناصری تاکید کرد: اگر برای هر استان یک شهرک بزرگ پوشاک ایجاد شود و با ارائه آموزش های لازم، پوشاک با کیفیت تولید شود، علاوه بر بی نیاز شدن کشور از واردات پوشاک، برای ۱۰ میلیون نفر از جمله بانوان و فارغ التحصیلان بیکار اشتغالزایی می شود