بجنورد – به گزارش انتهاج به نقل از تسنیم در  گفت‌وگو  با عضو شورای شهر بجنورد، علیرضا باغچقی در خصوص وضعیت شهردار بجنورد اظهار داشت: تقریبا در ده روز گذشته نامه‌ای با مضمون اینکه شهردار مرکز استان اعلام کرده ۳۰ سال خدمتش رو به اتمام است و اعضای شورای شهر بجنورد اجازه دهند که روال انجام فرآیند بازنشستگی طی شود به دست شورا رسید، البته ناگفته نماند که تاریخ این نامه مربوط به اردیبهشت ماه است

وی با بیان اینکه برای اعضای شورای ‌شهر بجنورد ابهاماتی درباره عدم خدمت ۳۵ ساله شهردار به وجود آمد٬ افزود: پس از اینکه نامه‌ای با این مضمون به صحن علنی شورای ‌شهر آمد ابهاماتی در اذهان اعضای شورا به وجود آمد دال بر اینکه چرا شهردار مرکز استان نباید ۳۵ سال خدمت داشته باشد؟ دوم اینکه تاریخ بازنشستگی وی که به صراحت در نامه قید نشده بود مصادف است با اواخر تیر یا اوایل مرداد ماه که در واقع این هم محور انتخاب شهردار جدید خواهد بود.

عضو شورای ‌شهر بجنورد در ادامه با اظهار اینکه شهردار مرکز استان جهت ارائه توضیحات بیشتر نیاز بود که در صحن علنی حضور داشته باشد٬ خاطرنشان کرد: جلسه فوق‌العاده‌ای با حضور شهردار در صحن علنی شورای اسلامی شهر بجنورد برگزار شد و وی توضیحاتی مبنی بر فرارسیدن دوره بازنشستگی ارائه کرد و گفت که خدمت ۳۵ ساله بنده باید به تایید مقام ارشد وزارتخانه برسد که البته بنده این موضوع را به این شکل از لحاظ اداری تایید نمی‌کنم.

وی ادامه داد: اگر کارمندی بخواهد تا ۳۵ سال ادامه فعالیت داشته باشد باید در وهله اول با در خواست و تمایل خود کارمند این مهم اتفاق بیفتد و سپس در مراحل بعدی، شرایط و مدارک ایثارگری و تحصیلی مورد بررسی و واکاوی قرار می‌گیرد. لذا تا زمانی که تمایلی از سوی کارمند مبنی بر خدمت ۳۵ ساله ارائه نشود وزارتخانه قدمی برای ادامه فعالیت وی بر نخواهد داشت. همچنین در جلسه بعدی که شهردار نیز حضور داشت، آقای براتیان گفت که به هیچ عنوان حاضر به ادامه خدمت پس از ۳۰ سال نیستم و باید بازنشسته شوم. لذا اعضای شورا به این نتیجه رسیدند که تا مهلت قانونی ۳۰ سال فعالیت داشته و پس از آن بازنشسته شود.

باغچقی افزود: چنانچه شهردار بجنورد شرایطی نظیر دارا بودن مدارک ایثارگری و تحصیلی را حائز باشد، می‌توانند بر خدمت ۳۵ ساله او اصرار کنند اما چنانچه شهردار شرایط را دارا نباشد٬ اصرار اعضای شورا مبنی بر ادامه خدمت وی بی‌معنا است.

عضو شورای اسلامی شهر بجنورد با بیان اینکه در مکاتبه شهردار با شورا می‌توان به نوعی موضوع استعفا را برداشت کرد٬ تصریح کرد: به طور کلی نامه‌ای با مضمون استعفاء به شورای شهر واصل نشده اما در مکاتبه شهردار با شورا می‌توان موضوع استعفا را به نوعی برداشت کرد چراکه تقریبا دو ماه به موعد بازنشستگی٬ این نامه نوشته شده که در این خصوص اعضای شورا هم تصمیم گرفتند تا پایان دوره خدمت ۳۰ ساله این فعالیت ادامه داشته باشد.

وی با ارائه توضیحاتی در خصوص شرایط عزل شهردار خاطرنشان کرد: اگر از مقوله استعفا بگذریم موضوع عزل حتما باید با یک سری مباحث از نظر اداری و قانونی همراه باشد که یک قسمت عزل شهردار به شورا مربوط می‌شود که ناشی از عملکرد و نظارت به فعالیت‌های وی است و این امکان وجود دارد که شورای شهر، شهردار را استیضاح و عزل کنند. اما موضوع دیگری هم در عزل وجود دارد و آن ناشی از تخلف است که باید مراجع ذی‌ربط اعلام نظر کنند اما مطلبی که نشان‌دهنده عزل شهردار مرکز استان بوده، به دست ما نرسیده و اگر هم موضوع دیگری بوده، شورای شهر و بنده از آن بی اطلاع می‌باشیم.

بیشتر بخوانید:

بلاتکلیفی شورای شهر در انتخاب شهردار بجنورد