بجنورد - شهرستان اسفراین بیشترین باغ پسته خراسان شمالی را دارد که پیش بینی می‌شود امسال ۲ هزار و ۳۶۸ تن میوه خندان از قطب پسته استان برداشت شود.

بجنورد – شهرستان اسفراین بیشترین باغ پسته خراسان شمالی را دارد که پیش بینی می‌شود امسال ۲ هزار و ۳۶۸ تن میوه خندان از قطب پسته استان برداشت شود.

به گزارش انتهاج، مدیر جهاد کشاورزی اسفراین روز دوشنبه اظهار داشت: این شهرستان با داشتن چهار هزار و ۴۰۸ هکتار پسته، بیش از ۷۵ درصد باغ های این گونه در  خراسان شمالی را در خود جای داده و بیشترین تولید استان در این بخش را دارد.

فائزه تاج‌آبادی افزود: به طور میانگین از هر هکتار باغ پسته در شهرستان اسفراین هزار و ۲۸۰ کیلوگرم پسته خشک برداشت می شود.
وی گفت: علیرغم خسارات سیل و تگرگ در سال جاری که به ۳۰ درصد باغ‌های پسته شهرستان آسیب زد، انتظار می رود امسال ۲ هزار و ۳۶۸ تن پسته خشک از باغ های اسفراین برداشت شود .

تاج آبادی سطح باغ های بارور پسته این شهرستان را هزار و ۸۰۰ هکتار ذکر کرد و گفت: پارسال ۷۰۰ هکتار به سطح باغ های پسته شهرستان افزوده شده است.

وی با اشاره به مشکلات پسته کاران در زمینه فرآوری و خشک کردن پسته گفت: با پیگیری انجام شده برای حل مشکل باغداران، تا دو هفته آینده در روستای منگلی از توابع بخش بام و صفی آباد اسفراین، ترمینال فرآوری پسته توسط بخش خصوصی کلنگ زنی و تا سال آینده بهره برداری می شود.

شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد واقع است.

این مطلب را هم ببینید
شورای هماهنگی بانک‌های یزد کاهش فعالیت حضوری بانک ها را تمدید کرد
  • منبع خبر : ایرنا