به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا – نخستین کاشی ماندگار بجنورد صبح امروز پنجشنبه جای خود را پیدا کرد و بر سر در منزل پیشکسوت موسیقی مقامی و نوازنده دوتار نصب شد.

کاشی ماندگار برای صیانت ازمیراث معنوی بر سر در منازل هنرمندان نصب می شود و این بار این کاشی با حضور فرماندار بجنورد، مدیران کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از دیگر از مسئولان و دوستداران موسیقی مقامی و دو تار بخشی ها بر سر در منزل عیسی قلی پور معروف به «عیسی بخشی» در بجنورد نصب شد.
این هنرمند پیشکسوت موسیقی مقامی استان خراسان شمالی و دارنده گواهینامه درجه یک هنری افزون بر ۶۰ سال ‘بخشی’ و دوتاربان بوده است.
کاشی ماندگار طرحی است برای پاسداری از میراث فرهنگی معنوی و ناملموس که توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، بر سر در خانه تعدادی از هنرمندان و پیشکسوتان حوزه‌های مختلف فرهنگ و هنر نصب می‌شود و با نصب اولین کاشی بر سردر خانه ایران درودی، نقاش ایرانی آغاز شد.
در خراسان شمالی نیز علاوه بر عیسی قلی پور، کلیم الله توحدی ، احمد شاهد و سهراب محمدی نیز این کاشی را در سر در منازل خود دارند.
خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد و به دلیل تنوع قومیت هایی مانند کرد، تات، ترک و ترکمن، که هر یک فرهنگ و آداب و رسوم خاص دارند، گنجینه معرفت ها و فرهنگ ها نام گرفته است. موسیقی بخشی‌های خراسان که مجموعه‌ای از شعر، ادبیات، عرفان و اخلاق را دربر می‌گیرد در یکم تیرماه ۱۳۹۰ به عنوان میراث فرهنگی معنوی یونسکو به ثبت رسید.
بخشی‌های خراسان که در مناطق شمالی این استان زندگی می‌کنند و شغل اصلی آنها کشاورزی است در زمره اصیل‌ترین دوتار نوازانی هستند که به‌طور شفاهی و سینه به سینه انواع داستانها، حماسه‌ها را برای مردم روایت می‌کنند . اصلی‌ترین مراکز زیست آن ها قوچان، بجنورد و شیروان است.