به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

مصطفی سیامکی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این میزان کاهش تولید علوفه به میزان حدود هفت هزار تن در سطح ۲۷۰ هزار هکتار از مراتع شیروان بوده است.

وی ارزش مجموع تولیدات علوفه در مراتع این شهرستان را سالانه بیش از ۴۱۰ میلیارد ریال دانست.

سیامکی افزود: پارسال با اجرای طرح های بیولوژیک در سطح حوزه های آبخیز نامانلو، کوسه و رباط اسطرخی این شهرستان ۲۲۰ هکتار از اراضی کم بازده به یونجه تبدیل شد که برای اجرای این طرح ها ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال هزینه شد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شیروان گفت: در این بازه زمانی همچنین ۲ دهنه مرمت چشمه و احداث سه باب آبشخور در مراتع رهاب و گلیل این شهرستان با صرف ۳۶۰ میلیون ریال اعتبار از محل پروژه های استانی اجرایی شد.

سیامکی افزود: با توجه به کاهش بارندگی ها و به منظور کاهش فشار بر مراتع این شهرستان، اقدامات لازم برای رعایت زمان ورود به مراتع، رعایت تعداد دام مجاز و جلوگیری از ورود دام غیرمجاز و مازاد اتخاذ شده است.

اداره کل هواشناسی اعلام کرده است که میزان بارندگی در استان از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۰ فروردین ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۵۴ درصد کاهش دارد.

براساس این گزارش از ابتدای مهرماه پارسال تا ۲۰ فروردین ماه امسال میانگین بارش استان تنها ۹۴.۱ میلی متر بوده است.

شهرستان شیروان ۴۰۰ هزار هکتار مساحت دارد که ۲۹۰ هزار هکتار آن به صورت منابع طبیعی تجدید شونده و ۱۱۰ هزار هکتار مستثنیات قانونی اشخاص شامل زمین های زراعی، باغ، جاده و محدوده روستاها و شهرهاست.

۴۷۵ هزار راس دام سبک و ۱۸ هزار راس دام سنگین در شهرستان شیروان نگهداری می شود.

این شهرستان یکی از قطب های دامپروری استان محسوب می شود.