به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

مهران حیاتی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کارشناسان کشاورزی این خطه در این زمینه آماده مشاوره و راهنمایی کشاورزان هستند تا راهکارهای لازم برای جلوگیری از هدررفت آب و همچنین کاهش تبخیر آب ارائه دهند.

وی افزود: کشاورزان برای رفع و نگرانی از خشکسالی محصولات کم آب بر کشت کنند و سطح زیر کشت بهاره را پایین بیاورند تا دچار خسارت نشوند.

وی افزود: در این زمینه کودهای سرک را به صورت محلول پاشی استفاده کرده و از روش آبیاری نوین و آبیاری در روزهای آفتابی در ساعت خنک به ویژه شب ها استفاده کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شیروان با توجه به سرمازدگی بهاره گفت: توصیه های کلی ایجاد تمهیدات لازم جهت جلوگیری از سرمازدگی، انجام شخم زمستانه در اراضی زراعی، عدم استفاده از کودهای اوره تا مساعد شدن شراط جوی، عملیات اصلاح و نوسازی باغات شامل حذف شاخه های بیمار خشک و آفت زده و تنه بری و چاله کنی و کشت نهال است.

براساس گزارش اداره کل هواشناسی خراسان شمالی از ابتدای مهر تا یکم اسفند ماه امسال مجموع کل بارندگی ها، ۴۶.۶ میلیمتر بوده است که در مدت مشابه سال قبل ۵۱.۱ میلیمتر و دوره آماری بلند مدت ۸۷.۳ میلیمتر ثبت شده است.

بنا بر این گزارش بارندگی های این شهرستان از ابتدی سال آبی امسال تا اول اسفند در مقایسه با مدت مشابه پارسال،۹.۲ درصد و در مقایسه با دوره آماری بلند مدت، ۴۶.۸ درصد کاهش داشته است.

شهرستان ۱۵۷ هزار نفری شیروان در سال های اخیر دوران خشکسالی و کم‌آبی سختی را به خود دیده و حتی در مناطق مختلف به ویژه تعدادی از روستاها مردم برای تامین آب شرب با مشکل مواجه شده اند.

این شهرستان ۱۰۵ هزار هکتار عرصه کشاورزی و باغی دارد که ۱۲ هزار بهره بردار از این بخش ارتزاق می کنند.

میانگین بارش سالیانه خراسان شمالی ۲۴۰ میلی متر است.

شیروان به عنوان دومین شهر پرجمعیت خراسان شمالی در ۶۰ کیلومتری شرق بجنورد قرار دارد.