به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

سعید آیتی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از این میزان بیش از سه هزار کیلوگرم مربوط به کشف مواد مخدر سنتی و ۴۵ کیلوگرم نیز در حوزه مواد مخدر صنعتی بوده است.

وی گفت: میزان کشفیات مواد مخدر سنتی و صنعتی در سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال ماقبل آن به ترتیب ۲۰ درصد و ۲۵ درصد افزایش دارد.

آیتی با اشاره به اجرای هزار و ۱۶۷ طرح مقابله و مبارزه با شیوع اعتیاد در استان، یادآور شد: همچنین پارسال، در راستای مقابله با قاچاقچیان و خرده فروشان، ۲ هزار و ۱۳ نفر دستگیر و به مراجع قضایی استان تحویل داده شدند.

وی با اشاره به هزینه کرد پنج میلیارد و ۷۱۰ میلیون ریال اعتبار در حوزه های فرهنگی مبارزه با موادمخدر استان خاطرنشان کرد: پارسال «طرح یاریگران زندگی» با هدف گسترش سطح آموزش‌ها به‌ منظور کاهش آسیب‌های اجتماعی، رفتارهای پرخطر و مبارزه با اعتیاد به صورت همزمان در ۵۳۸ مدرسه استان برای ۱۲۸ هزار دانش‌آموز، والدین و اولیای مدارس اجرایی شد.

وی افزود: همچنین در سال ۹۹، سند جامع پیشگیری از اعتیاد استان تدوین و در آن وظایف ۲۵ دستگاه اجرایی برای پیشگیری و مبارزه با اعتیاد در استان مشخص شد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان شمالی در ادامه گفت: یکی از اقدامات خوب این ستاد در سال ۹۹ مبارزه با بنیان های مالی قاچاقچیان بود که در این راستا با همکاری اداره کل مالیات، امور هماهنگی بانک ها و اداره کل ثبت اسناد و املاک استان، ۴۰۰ میلیارد ریال از اموال قاچاقچیان مصادره شد و به نفع دولت به فروش رسید.

وی افزود: در حال حاضر همچنین حدود ۲۰ میلیارد ریال از دارایی های قاچاقچیان نیز توقیف شده است.

آیتی با اشاره به تجهیز ۴۴ خانه ورزش روستایی استان با اعتبار چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال با همکاری اداره کل ورزش و امور جوانان استان، تصریح کرد: پارسال ۱۴ میلیارد و ۳۹۰ میلیارد ریال نیز برای درمان و ترک اعتیاد معتادان هزینه شده است که از این میزان هشت میلیارد ریال در راستای ماده ۱۶ قانون مبارزه مواد مخدر و الباقی نیز در مناطق آسیب خیز استان هزینه شده است.

وی با بیان اینکه شیوع اعتیاد در بین دانشجویان ۵.۵ و یک درصد بیش از میانگین کشور است، یادآور شد: شیوع اعتیاد در بین دانش آموزان کشور ۲.۷۱ درصد است که این رقم در استان ۱.۷۲ درصد را به خود اختصاص داده است.

شیوع اعتیاد در خراسان شمالی نسبت به جمعیت فعال استان ۷.۲۱ درصد و نسبت به کل جمعیت ۱۱.۵۸ درصد است.

جمعیت این استان ۸۶۳ هزار نفر است و ۴۴ درصد از این جمعیت در روستاها سکونت دارند.