مشهد – معاون سیاسی، امنیتی استانداری خراسان رضوی گفت: تاکنون نتوانستیم دغدغه اعتیاد را مردمی و عمومی کنیم و باید کاری کنیم اعتیاد و کمک به بیماران مبتلا به اعتیاد، جزو دغدغه‌های مردم شود.

به گزارش انتهاج، حسن جعفری در پنجمین جلسه کمیته تخصصی توسعه مشارکت‌های مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، اظهار کرد: نتوانستیم دغدغه مربوط به حل معضل اعتیاد را مردمی کنیم، مردم نقش کلیدی در حل معضلات اجتماعی دارند و می‌توانند در این مهم کمک بسیاری کنند.

وی افزود: سازمان‌های مردم‌نهاد فرصت بسیاری خوبی است که آموزش‌وپرورش می‌تواند از آن استفاده بهینه کند. اما گزارش‌ها حاکی از آن است که ما متناسب با حجم تهدیدات در خصوص اعتیاد، آمادگی نداریم.

وی خاطرنشان کرد: جامعه ما، یک جامعه دانشجویی است و برای اعلام علنی نرخ اعتیاد محدودیت وجود دارد و این موضوع حساسیت خانواده‌ها را مضاعف می‌کند.

جعفری با بیان اینکه قانون‌مند شدن چگونگی پیشگیری و مقابله با مواد مخدر بر عهده سازمان‌های مردم‌نهاد است، گفت: مردم نقش کلیدی در حل معضلات اجتماعی دارند، نمونه بارز حضور مردم، بعد از انقلاب و جنگ تحمیلی است.

وی در خصوص بهبود روند مقابله با اعتیاد گفت: باید از اساتید و نخبگان دانشگاه در این طرح‌ها، استفاده شود و تلفیقی از تجربه علمی و مردمی برای بهبود این امر به عمل آید. ما حمایت بعد از بهبودیمان، بسیار ضعیف است؛ برای بهبودیافتگان، بعد از بهبودی طرح داشته باشیم و ارگان‌هایی مثل کمیته امداد و بهزیستی را ملزم به همکاری کنیم.

جعفری ادامه داد: سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه اعتیاد خیلی فعال نیستند؛ باید جلساتی تعیین شود و سازمان‌های مردم‌نهاد گلایه‌ها و مشکلاتی را با آن درگیر هستند مطرح کنند.

وی در انتها با توصیه به سمن‌ها، یادآور شد: برگزاری نمایشگاه برای آگاه‌سازی مردم و تبیین خطر اعتیاد حائز اهمیت است.