کاشان - وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: در قالب طرح اجرا شده ملی فشار خون مشخص شد، حدود ۱۰ میلیون نفر در مرز فشار خون بالا هستند که لازم است این افراد با کنترل مصرف نمک، رژیم غذایی مناسب و ورزش کافی نسبت به کنترل فشار خون خود اقدامات لازم را انجام دهند.

کاشان – وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: در قالب طرح اجرا شده ملی فشار خون مشخص شد، حدود ۱۰ میلیون نفر در مرز فشار خون بالا هستند که لازم است این افراد با کنترل مصرف نمک، رژیم غذایی مناسب و ورزش کافی نسبت به کنترل فشار خون خود اقدامات لازم را انجام دهند.

به گزارش انتهاج، سعید نمکی در جمع تعدادی از اعضای جامعه پزشکی و پیراپزشکی کاشان اظهار کرد: در طرح ملی فشار خون پیش بینی وزارت بهداشت مشارکت ۵۰ درصدی جامعه هدف یعنی افراد بین ۳۰ تا ۷۰ سال کشور بود در حالیکه از بین ۴۰ میلیون نفر جامعه هدف حدود ۳۱ میلیون نفر در این طرح شرکت کردند.

وی افزود: ما توانستیم در این طرح حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار بیمار مبتلا به فشار خون را پیدا کنیم که اصلاً از بیماری خود اطلاع نداشتند.

۹۰ هزار فوتی در سال ۹۷ به دلیل بیماری فشار خون

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در سال ۹۷ از بین ۳۸۰ هزار فوتی در کشور بیش از ۹۰ هزار فوتی به دلیل بیماری فشار خون بوده است، خاطر نشان کرد: با توجه به حجم زیاد وجود بیماران کشور به دلیل بیماری‌های غیر واگیر باید گامی جدید در طرح تحول سلامت تعریف شود که علاوه بر اینکه مزیت‌های طرح قبلی حفظ شود اقدامات لازم نیز برای کم کردن هزینه های درمانی انجام شود.

وی با بیان اینکه آموزش به مردم و خانواده‌ها می تواند این هزینه‌ها را کاهش دهد، یادآور شد: اولویت ما تقدم پیشگیری بر درمان و همچنین تقدم درمان سرپایی بر درمان بستری است.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی اجرای طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» را برای کاهش هزینه‌های درمان و همچنین مشارکت مردم و خانواده‌ها در حوزه بهداشتی و درمانی دانست و افزود: در این طرح علاوه بر افزایش خودمراقبتی هموطنان شاهد ارائه نظام خدمت یکپارچه و گسترده ای نیز به هموطنان باشیم.

بیشترین تحریم و فشار آمریکا بر روی غذا و دارو است

نمکی با اشاره به تحریم‌های ظالمانه آمریکا بر علیه مردم و نظام جمهوری اسلامی، تصریح کرد: آمریکا بر خلاف ادعای دروغ خود بیشترین فشار و تحریم را بر روی غذا و داروی ایران معطوف کرده است.

وی یادآور شد: با وجود تمام تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی سهم حوزه سلامت از تولید ناخالص داخلی کشور از حدود ۶ به ۹ رسیده است که این مهم افزایشی ۵۰ درصدی را نشان می دهد.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در این شرایط نیز با دورترین نقاط مرزی کشور برای تامین داروهای اساسی در کشور کمبودی نداریم، یادآور شد: توجه ما به توسعه تخت‌های بیمارستانی در مناطق محروم و تامین داروهای اساسی و همچنین کاهش هزینه‌های درمان بیش از پیش خواهد بود.