به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

به گزارش خبرنگار ایرنا، طبق این گزارش در همین مدت ۹۷ بیمار جدید نیز در این بیمارستان های با علایم مشکوک به ویروس کرونا بستری شدند تا آمار جمعیت بیماران کووید ۱۹ بستری در بیمارستان های این استان به ۴۴۴ نفر برسد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان شمالی گفت : این استان از لحاظ روند صعودی آمار بیماران کووید ۱۹ در شرایط بحرانی قرار دارد به طوری که به دلیل روند صعودی آمار بیماران در زمره یکی از هفت استان کشور با وضعیت شیب تند قرار داریم.
دکتر سید احمد هاشمی حضور در مراسم های عروسی و عزا، دورهمی های خانوادگی را دلیل اصلی ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در استان خراسان شمالی اعلام کرد و اظهارداشت : اکثر بیمارانی که در روزهای اخیر کارشان به بیمارستان کشید به صورت خانوادگی به این بیماری مبتلا شدند.
وی تنها راهکار برای کنترل و مهار این بیماری را استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری فیزیکی و پروتکل های بهداشتی، پرهیز از سفر و دورهمی اعلام کرد و خواهان رعایت دستورالعمل های بهداشتی از سوی مردم شد.
وی اضافه کرد : برای پذیرش بیماران کووید ۱۹ حدود ۶۰۰ تخت بیمارستانی در مرحله اول پیش بینی شد که با روند افزایش آمار بیماران در روزهای اخیر ۵۰ تخت بیمارستان تامین اجتماعی نیز برای پذیرش این بیماران آماده سازی شد.
آماده باش بیمارستان ها
دبیر ستاد استانی مقابله با کرونا استان خراسان شمالی گفت : به دلیل روند افزایشی آمار بیماران کووید ۱۹ و شرایط بحرانی حاکم بر این استان، تمام بیمارستان های این خطه شمالشرق کشور برای پذیرش بیماران کووید ۱۹ آماده شدند.
دکتر هاشمی افزود : همچنین مرکز درمان سرپایی بیماران مشکوک به کووید ۱۹ نیز در شهر بجنورد در محل بیمارستان ارتش راه اندازی شد تا بیماران مشکوکی که نیاز به بستری ندارند، برای رسیدگی و دریافت دارو به این مرکز ارجاع می شوند تا از بار ترافیک بیمارستان های کرونایی کاسته شود.
وی مثبت شدن ۵۰ درصد از افراد مشکوک به کرونا را یکی از نگرانی های درمانگران بیان کرد و بار دیگر از مردم خواست تا پروتکل های بهداشتی را جدی بگیرند و از هر رفتار پرخطری که امکان انتقال ویروس وجود دارد، پرهیز کنند.
استان خراسان شمالی که از نیمه دوم فروردین ماه وارد موج چهارم کرونا شد، از اویل اردیبهشت ماه با افزایش آمار بیماران کووید ۱۹ در زمره یکی از هفت استان با شیب تند این بیماری قرار گرفت به طوری که مجموع از اول اردیبهشت ماه تاکنون بیش از ۷۰۰ بیمار با علایم ویروس کرونا در بیمارستان های بستری شدند و در همین مدت نیز ۴۱ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان های استان خراسان شمالی جان باختند که نیمی از این بیماران در ۴۸ ساعت اخیر جان خود را از دست دادند.
براساس گزارش رسمی دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان شمالی از ابتدای فروردین ماه سال جاری تاکنون ( پنجم اردیبهشت) ۷۱ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند تا آمار مرگ بیماران کووید ۱۹ از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون به بیش از یک هزار و ۲۰۰ نفر برسد و از هشت شهرستان استان نیز هفت شهرستان در وضعیت قرمز و تیره قرار دارند و راز و جرگلان تنها شهرستان استان در وضعیت نارنجی است که در روزهای گذشته آمار بیماران بستری در این شهرستان نیز روند افزایشی به خود گرفت و احتمال قرمز شدن آن نیز وجود دارد.