به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

رضا عطایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه تعداد روستاهای دارای تنش آبی پارسال را ۲۹۵ مورد دانست و گفت: در پویش الف، ب، ایران وزارت نیرو، تنش تعدادی از آن ها رفع شد و هم اکنون شمار آن ها کاهش یافته است.

تنش آبی، به معنای همخوانی نداشتن میزان تامین آب و مصرف آن است.

به گفته وی ۸۴۱ روستای دارای سکنه در خراسان شمالی وجود دارد که ۶۸۹ روستای بالای ۲۰ خانوار تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب استان هستند.

وی با بیان این که کاهش بارندگی ها تاثیر زیادی در تامین آب شرب شهری و روستایی دارد گفت: فعلا شهرهای استان با تنش آبی مواجه نیستند.

عطایی با تشریح تاثیر کاهش بارندگی بر میزان آب و ذخایر آبی افزود: کاهش بارندگی ها علاوه بر این که کاهش ذخیره مخازن شهرها را درپی دارد و آن ها را با خطر مواجه می کند، موجب کاهش دخیره آب سدهای استان نیز می شود.

وی خاطرنشان کرد: آب شرب ۳ شهرستان بجنورد اسفراین و شیروان از سد تامین می شود و پیش بینی شده تابستان امسال مشکلی برای تامین آب نداشته باشیم با این حال اگر هم چنان کاهش بارندگی ها تدوام داشته باشد ممکن است این شهرها هم با مشکل مواجه شوند.

وی با اشاره به اثر دیگری کاهش بارندگی اظهار داشت: کاهش بارش ها و نزولات جوی منجر به کاهش ذخایر آب های زیرزمینی کاهش آبدهی قنوات و چشمه ها نیز می شود و هر چه منابع آب، قنات ها، چشمه ها و چاه ها به سدهای استان نزدیک باشند با کاهش آبدهی بیشتری مواجهند مگر این که باران ببارد.

وی با بیان این که در سال های خشکسالی برداشت آب شرب به ویژه در روستاها نیز بیشتر است افزود: با کاهش و خشک شدن آب رودها و چشمه ها روستاییان از شبکه آبرسانی برای آبیاری دام و زمین استفاده می کنند و همین امر فشار برروی شبکه آب را بیشتر می کند.

وی گفت: با افزایش مصرف روستاهایی را مشاهده می کنیم که با وجود داشتن شبکه آب شرب با کاهش فشار و حتی قطعی آب مواجهند زیرا منابع آب از دست رفته خود را از طریق شبکه آبرسانی دنبال می کنند.

وی میزان مصرف آب شرب استان را ۸۰ میلیون متر مکعب در سال بیان کرد و اظهار داشت: استاندار سرانه مصرف آب در شهرها ۱۷۰ لیتر و در روستاها ۱۴۰ لیتر به ازای هر نفر در روز برآورد شده اما این سرانه در شهرهای استان ۲۲۵ ودر روستاها حتی بیشتر از شهرها و ۲۳۰ لیتر است.

معاون بهره‌برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی خاطرنشان کرد: با توجه به این موضوع می توان دریافت که اضافه برداشت از شبکه آبرسانی روستاها موجب کم فشار شدن و حتی قطع آب نیز خواهد شد.

وی درمورد جداسازی آب شرب از آبی که برای فضای سبز استفاده می شود نیز گفت: خوشبختانه تقریبا در همه نقاط استان و به ویژه مرکز استان این اتفاق افتاده است و هم اکنون در بجنورد صددرصد آب شرب از آبی که برای آبیاری فضای سبز استفاده می شود جدا شده و تنها شهری که به این موضوع توجهی ندارد شهرستان اسفراین است.

وی به مردم توصیه کرد در مصرف آب حتما صرفه جویی کنند و از روستاییان نیز خواست تا آب شرب شبکه را به مصرف دام و باغ نرسانند.

عطایی گفت: روستاییان افرادی را که از آب شرب برای دام و باغ استفاده می کنند و یا انشعاب غیر مجاز دارند معرفی کنند تا در تامین آب پایدار روستاها موفق شویم.

شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی بیش از ۲۰۰ هزار مشترک آب در شهرها، ۱۲۱ هزار مشترک آب در روستاها و ۶۰ هزار مشترک فاضلاب دارد.

این استان شمالشرق ایران دارای ۸۶۳ هزار نفر جمعیت است که ۴۴درصد آن ها در روستاها زندگی می کنند.