بجنورد - معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی گفت: از مجموع ۶ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی آسیب دیده در جریان سیل امسال، بیش از 2 هزار واحد آماده تحویل است که این رقم تا پایان سال به سه هزار واحد مسکونی افزایش می یابد.

بجنورد – معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی گفت: از مجموع ۶ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی آسیب دیده در جریان سیل امسال، بیش از ۲ هزار واحد آماده تحویل است که این رقم تا پایان سال به سه هزار واحد مسکونی افزایش می یابد.

به گزارش انتهاج، رضا رجب زاده روز دوشنبه در جمع خبرنگاران استان اظهار کرد: از مجموع واحدهای آسیب دیده پنج هزار و ۴۰۰ واحد فونداسیون و یک هزار و ۸۴۰ واحد در مرحله دیوارچینی است که عملیات اجرایی تعدادی هم آغاز نشده است.

رجب زاده افزود: با پایان ساخت مجموع واحدهای سیل زده ۶ درصد به میزان مقاوم سازی منازل روستایی استان افزوده می شود که براساس آن خراسان شمالی در سطح استان های اول کشور در این رابطه قرار می گیرد.

پرداخت ۸۴۰ میلیاردریال اعتبارات بلاعوض برای ساخت این واحدها به استان

وی با اشاره به توزیع بیش از ۷۳۰ هزار پاکت سیمان رایگان برای احداث این واحدها، خاطرنشان کرد: در مجموع ۲ هزار و ۴۹۰ میلیارد ریال اعتبارات مصوب در بحث جبران خسارت سیل در استان توزیع شد که تخصیص یک هزار و ۹۹۰ میلیارد ریالی داشته که به دستگاه‌ها ابلاغ و تاکنون ۸۴۰ میلیاردریال اعتبارات بلاعوض برای ساخت این واحدها به استان پرداخت شده است.

وی ادامه داد: همچنین در بخش تسهیلات سیل ۹۸ نیز بیش از سه هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال در استان پرداخت شده و یا آماده پرداخت است.

رجب زاده با اشاره به شناسایی ۲۱ پل اولویت دار در مناطق روستایی در مناطق پررفت و آمد، تصریح کرد: برای احداث این پل ها بیش از هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است که با توجه به استقبال نکردن پیمانکاران از مناقصه اول و دوم، مناقصه سوم در حال برگزاری است و به محض انتخاب پیمانکار کار شروع می شود.

وی افزود: این در حالی است که عملیات مرمت و تعمیر پایه های آسیب دیده ۳۰ پل نیز به صورت ۱۰۰درصد انجام شده است.

افتتاح ۶۷۵ پروژه با مبلغ ۳ هزار و ۳۷۰ میلیارد ریال در دهه فجر امسال

رجب زاده در ادامه به افتتاح ۶۷۵ پروژه با مبلغ ۳ هزار و ۳۷۰ میلیارد ریال در دهه فجر امسال اشاره کرد و گفت: از این میزان دو هزار و ۵۹۰ میلیارد ریال پروژه توسط بخش دولتی و ۸۴۰ میلیارد ریال در قالب پروژه های بخش خصوصی به بهره برداری رسیده است.

وی با بیان اینکه در هفته دولت، دهه فجر و سفر ریاست جمهوری در سال جاری در مجموع بیش از ۲۰۶۰ میلیارد تومان پروژه به بهره برداری رسید، افزود: همچنین ۲۵ پروژه جدید با بیش از پنج هزار میلیارد ریال نیز در لیست کلنگ‌زنی قرار گرفت.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی با اشاره به تملک اراضی راه آهن نقاب به اسفراین، گفت: در این راستا تمامی اراضی رفع معارض شد و مشکل خاصی وجود ندارد.

پروژه راه آهن گرگان به مشهد حدود ۱۴۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

وی یادآور شد: پروژه راه آهن گرگان به مشهد نیز پروژه ملی است که حدود ۱۴۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد و قرار بود در قالب فاینانس پروژه پیگیری شود که به دلیل مسائل پیش رو به تعویق افتاد و تلاش داریم مجددا انجام شود.

رجب زاده همچنین در رابطه با آخرین وضعیت بیمارستان امام رضا(ع) بجنورد و صحبت ها در رابطه با جابجایی این بیمارستان نیز گفت: حتی یک تخت بیمارستانی به هیچ بهانه‌ای از استان حذف نمی شود.

وی با بیان اینکه بزرگراه بجنورد به جنگل گلستان نیز تاکنون بر اساس تعهدات عمل شده که امیدواریم تا پایان دولت تمامی محور به بهره‌برداری برسد، افزود: این پروژه ۲۰۲ هزار میلیارد ریال اعتبار داشت که یک هزار میلیارد ریال آن برای سال ۹۸ بوده که از این میزان ۸۰ درصد آن تخصیص یافته است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی همچنین در رابطه با مشکلات فرودگاه بجنورد نیز گفت: این فرودگاه برای دید افقی تا ۵ کیلومتر برقرار شده که پروازها در این شرایط انجام می‌شود ولی با این وجود در حال حاضر با پیگیری های استاندار در هفته ۸ پرواز داریم که بی سابقه بوده است.

وی درخصوص معدن آلبلاغ نیز اظهار کرد: بر اساس تفاهم نامه منعقد شده با ایمیدرو قرار است بعد از گرفتن مجوز هزینه های حفاظت را این شرکت انجام دهد که به محض انعقاد قرارداد توسط محیط زیست و با پشتیبانی لوجستیک ایمیدرو کار انجام می شود.