کاشمر – معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی ضمن اشاره به استراتژیک‌بودن محصول پنبه گفت: اکنون ۵۰ درصد محصول پنبه مورد نیاز کشور را وارد می‎کنیم.

به گزارش انتهاج، علی رسولیان بعدازظهر امروز در همایش ملی روز جهانی پنبه که در کاشمر برگزار شد، اظهار کرد: خراسان رضوی در زمینه تولیدات نساجی و پوشاک توانمند است و در حوزه‎های صنفی، تولیدی، افراد و کارآفرینان توانمندی خوبی در استان وجود دارند.

وی افزود: به دنبال توسعه این بخش و زیرساخت‎های آن هستیم، با توجه به اینکه سالیانه خراسان رضوی ۳۳ میلیون زائر و گردشگر دارد، اگر بتوانیم سوغات این افراد را به سمت پوشاک و صنایع نساجی هدایت کنیم و محصولات تولیدی خوب و متناسب با زائران تولید کنیم رونق اقتصادی به وجود می‌آید.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: خراسان رضوی در بخش سوغات، بازاری با ارزش حدود هشت هزار میلیارد تومان دارد که می‎تواند در اقتصاد استان خراسان رضوی تأثیرگذار باشد.

وی در ادامه عنوان کرد: اکنون ۵۰ درصد محصول پنبه مورد نیاز کشور را وارد می‎کنیم، از سویی میزان پنبه‌ای وارداتی با پنبه تولیدی ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار تن است؛ ولی ظرفیت واحدهای تولیدی بیشتر از ۱۸۰ هزار تن می‎شود که این تفاوت را باید با ایجاد تغییراتی در بازار مصرف و نوع تولید جبران کنیم تا منجر به فعال شدن واحدهای تولیدی شود.

رسولیان بیان کرد: کشورهایی که اکنون پنبه خام را صادر می‎کنند و ما از آن‌ها استفاده می‎کنیم، از خام فروشی جلوگیری می‎کنند و به مرور واحدهای تولید نخ و پارچه را افزایش می‎دهند.

رسولیان ضمن اشاره به لزوم افزایش تولید پنبه در داخل کشور، اظهار کرد: باید به این بخش به عنوان محصول استراتژیک توجه کنیم، در همین راستا خراسان رضوی برای قرار گرفتن به عنوان پایلوت اصلاح الگوی کشت کشور، آمادگی همکاری دارد.

وی با اشاره به این موضوع که پنبه مهم‌ترین محصولی است که می‎تواند اشتغال گسترده‎ای را در سطح کشور ایجاد کند، افزود: اکنون حدود ۳۰۰ هزار نفر در فرایندهای تولید و فعالیت بخش نساجی و پوشاک مشغول به کار هستند، زیرا از زمان تولید، بهره‎برداری و تولید نخ، پارچه، رنگرزی، فروش پوشاک و بازاریابی چرخه گسترده‎ای در حوزه اقتصاد ایجاد می‎کند.

رسولیان ادامه داد: اگر می‎خواهیم اشتغال خانگی ایجاد کنیم و هر خانه را تبدیل به یک کارخانه کنیم شاید یکی از محصولاتی که باید به آن توجه جدی داشت محصول پنبه است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی بیان کرد: اگر چه با تحریم و شرایط سخت مواجه هستیم اما صادرات صنعت نساجی و پوشاک در استان رشد ۳۶ درصدی داشته است.

وی اظهار کرد: طی چند سال گذشته یکی از رقبای جدی حوزه نساجی، قاچاق بود ولی خوشبختانه تحریم و فشارها کمک کرده تا توانستیم با قاچاق مقابله کنیم.

رسولیان با اشاره به اینکه در کشور به دلیل بروکراسی اداری فرایندهای صدور مجوزها سخت است، گفت: اکنون اختیارات در شهرستان‌ها و استان‌ها تقریباً محدود و بیشتر در سطح ملی، اختیارات متمرکز است.

گفتنی است، همایش جهانی روز ملی پنبه برای اولین بار در کاشمر با حضور معاون زراعت جهاد کشاورزی و مهمانانی از سراسر کشور همزمان با مراسمی در شهر ژنو برگزار شد.

  • منبع خبر : مهر