رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: سهمیه ابلاعی کشت کلزا در سال زراعی جاری برای استان ۱۵ هزار هکتار است که پنج هزار و ۶۰۰ هکتار آن تاکنون کشت شده است و مابقی هم در بهار کشت می‌شود.

بجنورد– به گزارش انتهاج، عبدالله یوسفی روز شنبه با اظهار داشت:  قرارداد کشت کلزا با  یک هزار و ۲۵۶ نفر کشاورز برای پنج هزار و ۶۰۰ هکتار منعقد شده است و در این راستا، تاکنون ۱۹ هزار و ۲۵۹ کیلوگرم بذر این محصول هم  بین کشاورزان استان توزیع شده است.

وی گفت: کلزا یکی از گیاهان دانه‌ روغنی مهم در مناطق معتدل است و سازگاری خوبی هم با این نوع اقلیم دارد.

همه ساله کشت کلزای پاییزه در خراسان شمالی از اوایل شهریورماه آغاز می شود و با توجه به سردسیر بودن منطقه تا ۵ مهرماه به اتمام می رسد.

یوسفی در ادامه اظهار داشت: دانه کلزا دارای ۲۵ تا ۵۵ درصد روغن، ۱۸ تا ۲۴ درصد پروتئین و ۱۲ تا ۲۰ درصد پوست بوده و به علت دارا بودن اسیدهای چرب اشباع نشده و فاقد کلسترول از کیفیت تغذیه‌ای بالایی برخوردار است.

پارسال از سطح سه هزار و  ۸۰۰ هکتار کشتزار پنج تن دانه روغنی کلزا برداشت شده بود،  این محصول به کارخانه‌های روغن کشی ارسال و از استان خارج می‌شود.

این استان در زمینه تولید دانه روغنی کلزا رتبه نهم را در بین استان‌های کشور دارد.

خراسان شمالی با جمعیت بیش از ۸۶۳ هزار نفر ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار کشتزار است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می‌کنند، این استان بیشترین شاغل در بخش کشاورزی را دارد.

  • منبع خبر : ایرنا