به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

حسن رضا میر بلوکی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: براساس آمار رسمی در هشت سال گذشته دولت یازدهم و دوازدهم برای اجرای طرح های گاز رسانی به روستاهای این خطه شمال کشور حدود چهار هزار و ۷۴۵ میلیارد و ۲۶۴ میلیون ریال اعتبار اختصاص داد.
وی خاطرنشان کرد : با این اعتبار اختصاصی برای اجرای این طرح ها مشعل گاز در ۴۵۶ روستا ی این استان روشن شد و بخاری هیزمی و چکه ای از منازل روستاییان حذف شده است.
وی افزود: تا ابتدای دولت یازدهم ۲۹۰ روستا از مجموع روستاهای این استان گاز دار شده بودند که اکنون تعداد روستاهای گاز دار این خطه به ۷۴۶ روستا رسید و افزون بر ۹۹.۲ درصد از روستاهای گاز دار هستند و میانگین برخورداری روستاهای این استان از گاز حدود ۱۲ درصد از میانگین کشوری نیز بالاتر است.
گاز دار شدن ۱۰۰ درصد شهرهای خراسان شمالی
مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان شمالی تصریح کرد : علاوه بر آن در این مدت هشت شهر استان نیز گاز دار شدند به طوری که هم اکنون هر ۲۴ شهر استان که ۵۳ درصد از جمعیت استانی را در خود جای دادند، از گاز برخوردارند به طوری که دولت برای گاز دار شدن خانوارهای شهری این استان نیز حدود ۸۱۱ میلیارد و ۳۳۸ میلیارد ریال اعتبار هزینه کرد.
میربلوکی اظهارداشت : در این دولت برای اجرای طرح های گازرسانی به روستاها و شهرهای استان خراسان شمالی ۳۷۸ کیلومتر شبکه انتقال گاز اجرا شد و برای اجرای این شبکه ها نیز دولت افزون بر ۹۰۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شد.
وی خاطرنشان کرد : تا پیش از روی کار آمدن دولت یازدهم سه هزار و ۶۳۶ کیلومتر بود که هم اکنون حجم شبکه انتقال گاز رسانی استان به هفت هزار و ۴۱۸ کیلو متر رسید.
وی تعداد مشترکین گاز استان را در ابتدای دولت یازدهم ۱۹۸ هزار و ۹۳۳ مشترک اعلام کرد و اظهارداشت : در حال حاضر با طرح های گازرسانی به شهرها و روستاها حدود ۳۳۸ هزار و ۳۶۲ خانوار مشترک گاز هستند.

رییس هیات مدیره شرکت گاز استان خراسان شمالی سهم سبد گاز مصرفی استان را ۳۶ درصد مربوط به مشترکین خانگی، تجاری و عمومی ، ۳۳ درصد نیروگاه و ۳۱ درصد نیز شامل صنایع اعلام کرد.

گاز رسانی به منطقه خراسان شمالی از سال ۶۱ با گاز دار شدن روستای چمن بید گاز دار که در نزدیکترین نقطه به خط انتقال گاز خانگیران در خراسان رضوی به نیروگاه شهید سلیمی نکاء در شمال ایران قرار داشت شروع شد و ۲ برخی دیگر از شهرهای استان شامل آشخانه، شیروان و فاروج به این شبکه افزوده شد و هم اکنون ۷۳ درصد از سبد انرژی مصرفی استان خراسان شمالی را گاز تشکیل می دهد.
خراسان شمالی طبق سرشماری ۱۳۹۵ حدود ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۵۷ درصدشان در مناطق شهری و مابقی در روستاها سکونت دارند.