به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

علی اصغر هدایتی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سهمیه ابلاغی استان خراسان شمالی در دریافت تسهیلات کرونایی در سال گذشته ۹۷۷ میلیارد ریال برای هشت هزار و ۱۱۱ فقره پرونده بود که تاکنون ۷۹ درصد سهمیه ابلاغی استان پرداخت شده است.

وی افزود: باقی پرونده های متقاضیان تسهیلات کرونایی در دست بررسی است که عمده آنها به دلیل مشکلاتی از قبیل ضمانت، معوقات بانکی و دلایل دیگر معطل مانده است که باید متقاضیان این مشکلات را برطرف کنند.

هدایتی ادامه داد: بیشترین تسهیلات پرداختی توسط هشت بانک ملی، ملت، صادرات، سپه، رفاه کارگران، تجارت، ملل و انصار بود که بانک ملی با ۲۲۴ میلیارد ریال برای ۲ هزار و ۳۹۰ فقره پرونده بیشترین پرداختی را داشته است.

به گفته وی، بانک صادرات با ۱۳۴ میلیارد ریال برای یکهزار و ۱۸۴ فقره پرونده، ملت با ۱۲۷ میلیارد ریال برای یکهزار و ۶۱۵ فقره پرونده، بانک سپه با ۱۲۷ میلیارد ریال و بانک های رفاه و انصار به ترتیب بیشترین پرداختی تسهیلات کرونایی را داشته اند.

رییس شورای هماهنگی بانک‌های خراسان شمالی در مورد روند پرداخت تسهیلات گفت: اصناف و متقاضیان تسهیلات کرونایی بعد از ثبت سیستم در دستگاه مربوطه به بانک های عامل معرفی می شوند.

بیش از ۲۶ هزار واحد صنفی دارای پروانه کسب در قالب هفت اتاق اصناف و حدود ۱۴۰ اتحادیه در استان خراسان شمالی فعالیت دارند.

براساس آخرین فهرست رنگ‌بندی کرونایی شهرها که از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام شد، شهرستان‌های بجنورد، شیروان و اسفراین در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته است همچنین شهرستان های گرمه، جاجرم و فاروج نارنجی و شهرستان های مانه و سملقان و راز وجرگلان زرد هستند.

این وضعیت موجب شده است تا بسیاری از واحدهای صنفی و مراکز گردشگری و ورزشی استان خسارت های زیادی متحمل شوند.