به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

امین فلاح روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه سرانه فضای آموزشی در این استان ۵.۳ و در کشور ۵.۲ مترمربع است اظهار داشت: اعتبارات سفر رهبر معظم انقلاب هفت سانتیمتر سرانه فضاهای آموزشی استان را افزایش داد.

وی گفت: در مجموع تا کنون ۴۲ مدرسه با ۲۶۵ کلاس درس با زیربنای ۳۵ هزار و ۶۶۹ مترمربع در استان ساخته شده است.

فلاح افزود: ۴۵ مدرسه با ۲۹۷ کلاس درس نیز بازسازی شده است که این اقدامات موجب شده تا شاخص مدارس تخریبی این استان ۶ درصد کمتر شود.

هم اکنون ۳۶ درصد کلاس‌های درس استان نیازمند مقاوم سازی بوده و ۷۶ درصد دیگر نیز نیازمند تخریب و باسازی است.

وی با بیان اینکه اکنون سرانه فضای آموزشی در این استان پنج متر و ۳۱ سانتیمتر است گفت: این فضا در کشور پنج متر و ۲۱ سانتیمتر است که بر این اساس سرانه فضای آموزشی استان ۱۰ سانتیمتر بیشتر است.

وی افزود: سرانه فضای آموزشی در شهرستان جاجرم هفت متر و ۱۲ سانتیمتر، شیروان بیش از پنج متر و ۴۰ سانتیمتر، مانه و سملقان پنج متر و ۹۷ سانتیمتر، اسفراین ۶ متر و ۸۶ سانتیمتر، گرمه پنج متر و ۸۳ سانتیمتر، فاروج ۶ متر و ۱۸ سانتیمتر، بجنورد چهار متر و ۴۶ سانتیمتر و در راز و جرگلان ۶ متر و ۲۰ سانتیمتر است.

وی گفت: همچنین هفت خوابگاه دانش آموزی با زیربنای ۹ هزار و ۹۷۶ متر مربع از محل اعتبارات سفر رهبر معظم انقلاب به استان ساخته شده است.

وی با بیان اینکه ۹ سالن ورزش با گستره هشت هزار و ۹۹۴متر مربع زیربنا از محل اعتبارات سفر رهبری بوده است افزود: با افزوده شدن فضاهای ورزشی ویژه دانش آموزان در این مدت حدود ۲۵ صدم متر مربع به سرانه فضای ورزشی افزوده شد.

وی در ادامه گفت: همچنین ساخت ۲۵ باب نمازخانه در سطح مدارس استان از همین محل تامین شده است.

بر اساس این گزارش ۳۹.۵ درصد مدارس خراسان شمالی مستحکم، ۵۰ درصد از این فضاها نیازمند مقاوم سازی و ۱۰.۵ درصد هم تخریبی است.

مقام معظم رهبری ۱۹ مهر سال ۹۱ به خراسان شمالی سفر کردند که مورد استقبال بی نظیر و باشکوه مردم استان قرار گرفتند.

۱۸۰هزار دانش آموز خراسان شمالی در بیش از ۲ هزار باب آموزشگاه استان زیر نظر ۱۴ هزار نفر معلم تحصیل می کنند که از این تعداد ۱۰۴ هزار دانش آموز در مقطع ابتدایی و مابقی متوسطه است.