رشت – مدیرکل ارشاد گیلان از ارسال ۳۰ اثر به دبیرخانه جشنواره تئاتر این استان خبر داد.

به گزارش انتهاج ، فیروز فاضلی در جلسه رونمایی از پوستر سی و یکمین جشنواره تئاتر گیلان گفت : بعد از بازبینی سی دی‌های ارسالی از سوی سه داور بازبین، هفت اثر از شهرهای رشت، رودسر و انزلی به عنوان آثار نهایی انتخاب شده اند که در بازه زمانی ۹ تا ۱۲ آبان ماه در سه سالن وارش، رحمدل و پلاتو اجرا می شوند.

تئاتر ذهنیت ها را عینیت می بخشد

وی با اشاره به اینکه تئاتر ذهنیت ها را عینیت می بخشد، اظهار کرد: هنرمندان جوان عرصه تئاتر باید شأن و جایگاه پیشکسوتان را حفظ کنند.

وی ضمن تشکر از عوامل اجرایی برگزاری جشنواره تئاتر، افزود: جشنواره استانی همیشه فراز و نشیب‌هایی با خود دارد و من به عنوان مدیر در نظر تخصصی اهالی تئاتر دخالتی نمی کنم. خود فعالان این حوزه باید مراقبت‌های لازم برای جلوگیری از را حواشی انجام دهند.

مدیرکل ارشاد گیلان در ادامه با بیان اینکه برگزیدگان این جشنواره بعد از حضور در جشنواره منطقه ای به جشنواره فجر راه خواهند یافت، ادامه داد: تئاتر زبان نقد است نبود نقد در اجرای تئاتر به معنای وجود خلأ است. منتقدان خوبی در حوزه تئاتر گیلان فعالیت می کنند باید از ظرفیت آنها استفاده شود.

وی با تأکید بر اینکه هر فعالیتی نقدهایی به دنبال دارد، گفت: رسانه‌ها نیز در این زمینه نقش مهمی دارند اما انتقادها نباید تنها سیاه و سفید باشد بلکه همه جوانب در انتقادات باید مدنظر قرار گیرد زیرا تئاتر به عینیت رساندن ذهنیت‌ها است.

۳۰ درصد آثار برگزیده با موضوع بومی و محلی است

رئیس انجمن هنرهای نمایشی گیلان در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه جشنواره تئاتر استانی یکی از مهم‌ترین رویدادهای هنری کشور محسوب می شود، ادامه داد: انتظار می رود امسال با توجه به آثار ارسالی شاهد اجراهای قابل قبولی از گروه‌ها باشیم.

صادق حسنی با بیان اینکه در این شرایط سخت برگزاری چنین جشنواره‌ای با این حجم از کار بسیار سخت است، افزود: اداره کل ارشاد، معاونت هنری و همه هنرمندان همکاری خوبی برای اجرای این جشنواره داشته اند که قابل تقدیر است.

وی ادامه داد: البته هنوز مشکلاتی در حوزه زیرساخت‌ها و امکانات وجود دارد که در تلاش هستیم همه این مشکلات تا روز اجراها برطرف شود.

حسنی با بیان اینکه در زمینه انتخاب آثار نیز داوران بازبین با توجه به تعداد، کیفیت آثار و موضوع آثار برگزیده را انتخاب کردند، تصریح کرد: ۳۰ درصد آثار برگزیده شده نیز با موضوع بومی و محلی بوده و سایر آثار نیز در زمینه موضوعات مختلف است.