بجنورد – به گزارش انتهاج به نقل از تسنیم ٬ ایجاد فاز دوم پتروشیمی خراسان به‌عنوان مهم‌ترین طرح سفر ریاست‌جمهوری در سال ۹۴ به خراسان شمالی مورد تصویب هیات وزیران قرار گرفت و در همان زمان کلنگ این طرح نیز بر زمین خورد اما از آن روز تا کنون فقط حرف و حدیث‌هایی در این زمینه وجود داشته و خبری از اقدام جدی نیست.

بهانه‌هایی نظیر مشکل تامین آب این پروژه و یا عدم موافقت تمام اعضای سهام‌دار و عدم تشکیل مجمع عمومی شرکت٬ باعث شده تا کنون پس از گذشت ۱۴۰۰ روز از کلنگ‌زنی این پروژه٬ هم‌چنان خبری از راه اندازی و عملیاتی شدن آن نباشد.

دولت و شستا به تعهدات‌شان عمل نکردند

علی محقر، رئیس هیئت مدیره پتروشیمی خراسان در این خصوص گفت: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی وقت در سال ۹۴ در سفر رئیس جمهور کلنگ این طرح را زد، ولی به تعهدشان عمل نکرده‌اند.

محقر ادامه داد: سالانه ۱۵ میلیون متر مکعب آب پساب داریم و فقط به درد صنعت می‌خورد که در همان زمان فاینانسور نقد داشتیم و با لایسنسور شرکت خارجی «لرگی» هم «ام او یو» امضا کردیم. بنابراین منابع مالی، آبی و نیروی انسانی تأمین شده است.

رئیس هیئت مدیره پتروشیمی خراسان خاطرنشان کرد: در سفر روحانی به استان، رئیس جمهور در سخنرانی اش در بجنورد اظهارکرد: «۷۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه را به این امر اختصاص دادم» بنابراین در همان زمان هم منابع خارجی و هم ۷۰۰ میلیون دلار قول رئیس جمهور را داشتیم.

وی افزود: با این وجود دولت، مسئولان، شستا و وزارت تعاون کوتاهی کردند و باید کوتاهی‌شان را جبران کنند، نه این که این طرف و آن طرف کسی را پیدا کنند که بگوید توجیه ندارد. درباره طرح اوره آمونیاک ۲ با استاندار مذاکره کردم و طی پیگیری‌هایی عمق قضیه، کارشکنی‌ها و نیت برخی افراد مشخص شد. در نتیجه جمع بندی استاندار این بود که موضوع را به رئیس جمهور بگوید تا در جریان کارشکنی مدیران میانی باشد.

باید شرکت جدید ایجاد شود

مدیرعامل شرکت پتروشیمی خراسان به تازگی از ایجاد شرکتی جدید برای راه اندازی فاز دوم مجتمع پتروشیمی خبر داده و گفت: دومین شرکت پتروشیمی استان بانام شرکت پتروشیمی شاهین اترک تأسیس‌شده و کار خود را آغاز کرده است.

مدیرعامل پتروشیمی خراسان افزود: بر مبنای مصوبه سفر رئیس‌جمهوری به استان ازاین‌پس طرح اوره آمونیاک ۲ از سوی شرکت پتروشیمی شاهین اترک پیگیری می‌شود و با توجه به اینکه هیئت‌مدیره و مدیرعامل این شرکت منصوب‌شده‌اند مسئولیت اجرای پروژه با مدیریت این شرکت خواهد بود.

عضو هیئت‌مدیره پتروشیمی خراسان ادامه داد: شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) و شرکت سرمایه‌گذاری پتروفرهنگ سهامداران اصلی دومین شرکت پتروشیمی در خراسان شمالی هستند.

کسی به طور جدی پیگیر تحقق این مصوبه نبوده است

محمد علی شجاعی استاندار خراسان شمالی روز گذشته در دیدار با دبیران احزاب خراسان شمالی از ابعاد جدید عدم راه اندازی فاز دوم پتروشیمی خراسان پرده برداشت و درباره این موضوع که کمبود آب مانع اجرای طرح توسعه پتروشیمی بجنورد شده است٬ اظهار داشت: اینکه گفته می شود اجرا نشدن طرح توسعه به دلیل کمبود آب است درست نیست و در حضور وزیر در این مورد تماس گرفتم و تامین ۵ میلیون متر مکعب آب برای اجرای این طرح را تضمین کردم.

وی با بیان این نکته که “‌نتایج خوب سفر قبلی رئیس جمهوری و مصوباتی که اجرایی شده است را با طرح توسعه پتروشیمی نسوزانند”؛ افزود: صفر تا صد دور اول سفر هیات دولت به استان را به طرح توسعه پتروشیمی ربط ندهید و بدانید بحث کمبود آب برای پتروشیمی اصلا مطرح نیست و بنا به اعلام نهاد ریاست جمهوری کسی به طور جدی پیگیر تحقق این مصوبه نبوده است.

نماینده عالی دولت با اشاره به سفر رئیس جمهور و هیات دولت در اواخر تیرماه سال جاری به استان خراسان شمالی، تصریح کرد: تلاش کردم سفر دور دوم رئیس جمهور و هیات دولت به استان در نیمه اول سال اتفاق بیافتد چرا که در نیمه دوم تزریق اعتبارات به سال‌های آینده موکول می‌شد.

شجاعی افزود: در دور اول سفر رئیس جمهور و هیات دولت به استان بر خلاف نظرات برخی افراد در بخش پروژه های عمرانی دولتی به خوبی کار شد و افزون بر اعتبارات مصوب شده به استان تزریق شد اما در بخش سرمایه گذاری بخش خصوصی عملکرد استان صفر بود که تلاش داریم در دور دوم سفر این موضوع در دستور کار باشد.