به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

به گزارش ایرنا، محمدعلی شجاعی روز دوشنبه در همایش روستاییان و عشایر خراسان شمالی اظهار داشت: مردم استان باید از این پیوستگی و همبستگی حمایت کنند و بدانند که شمردن و بیان مشکلات دردی را دوا نمی‌کند و در راه توسعه پیشقدم شوند.
وی افزود: دولت وظایف خود را در این استان به خوبی انجام داده و رشد سرانه بیمه عشایر و روستاییان و بازسازی مدارس موقعیت مناسبی نسبت به سایر استان‌ها را ایجاد کرده است.
استاندار خراسان شمالی ادامه داد: ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در سه سال اخیر به واحدهای تولیدی استان پرداخت شده و سومین استان کشور از نظر میزان جذب اعتبارات هستیم.
وی بیان کرد: جذب سرمایه گذاری خوبی در کل استان انجام شده در کل استان ۲۰۰ واحد تولیدی وجود دارد در حالیکه برخی از شهرهای کوچک در استان های توسعه یافته ۱۶۰ واحد تولید دارند.
شجاعی کشاورزی روستا را پایه های توسعه دانست و گفت: کشورهای توسعه یافته مسیر توسعه کشاورزی، صنعت و خدمات را به خوبی طی کرده اند.
وی بیان کرد: کشور هندوستان از نمونه کشورهایی است که در بسیاری از حوزه‌ها خودکفا شده ولی روستاییان این کشور با دست و پنجه نرم می کنند و دلیل آن هم طی نکردن درست مسیر توسعه است.
وی خاطرنشان کرد: زمانی که مردم ما پیشرفت را بر سر سفره به صورت ملموس حس کنم می توان ادعا کرد که فعالیت‌های اقتصادی پایه انجام شده و کار توسعه به صورت مستمر در حال انجام است.
شجاعی گفت: باید از جناح بازی و فعالیت های سیاسی شده توسعه استان پرهیز کنیم و از نیروی انسانی به عنوان رکن اساسی توسعه به خوبی استفاده کنیم.

استاندار: وحدت اقوام خراسان شمالی فضا را برای توسعه فراهم کرده است

ظرفیت گردشگری روستای خراسان شمالی مغفول مانده است
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی نیز در ادامه این همایش گفت: روستاهای این استان دارای ظرفیت‌های گردشگری و تفریحی زیادی است که تاکنون مغفول مانده و باید مورد بازنگری قرار گیرد.
غلامرضا هوایی افزود: دهیاران باید داشته های گردشگری بخش خود را بیش از گذشته تبلیغ و اطلاع رسانی کنند و با احداث تابلو در ورودی روستاها ظرفیت های گردشگری را منطقه را به خوبی توضیح دهند.
وی عنوان کرد: خراسان شمالی از ظرفیت‌های گردشگری مناسبی همچون دره های باشکوه و سرسبز و صنایع سنتی و دستی برخوردار است و باید خود روستاییان در معرفی این ظرفیت ها پیش قدم باشند و منتظر اعتبارات استانی و ملی نباشند.
هوایی خاطرنشان کرد: دولت وظیفه خود را در قبال احداث راه، آبرسانی، برق رسانی، گازرسانی و دیتا انجام داده است و بیش از این هم انجام می‌دهد و حال که روستاهای خراسان شمالی از این سرانه برخوردار هستند و باید کمر همت را از این به بعد در توسعه گردشگری ببندند.
وی افزود: شرایط توپوگرافی خراسان شمالی، ظرفیت مناسب گردشگری دارد و قابلیت سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران قابل توجیه است و اگر این حوزه معرفی شود گردشگران خوبی به استان جذب می شوند.
معاون استاندار خراسان شمالی ادامه داد: سامانه های مختلف پیامکی و گردشگری باید در استان راه اندازی شود و گردشگران به محض ورود به استان از این نقش آگاه شوند.
وی ادامه داد: در صددیم تا اراضی دیم قابل کشت به فارغ التحصیلان کشاورزی بومی واگذار کنیم و آمادگی این را داریم تا از این افراد تحصیلکرده حمایت کنیم.

استان خراسان شمالی واقع در شمال شرق کشور با حدود ۲۷ هزار کیلومترمربع گستره بیش از ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد.