به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام رضا نوری روز دوشنبه در بازدید از کتابخانه مرکزی آیت الله مهمان نواز بجنورد به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی اظهار داشت: گسترش فرهنگ کتابخوانی بین اقشار مختلف جامعه امری ضروری است و باید نهادهای فرهنگی برای توسعه این فرهنگ در استان تمامی تلاش خود را به کار گیرند.

وی تصریح کرد: توسعه و ترویج کتاب و کتابخوانی نیازمند اجرای برنامه‌ های مختلف و تقویت این فرهنگ در داخل خانه ‌ها است تا زمینه مطالعه ارزشمند در بین تمام اعضای خانواده فراهم شود.

امام جمعه بجنورد ادامه داد: باید براساس ذائقه مردم در تهیه و فراهم کردن بستر مطالعه و کتابخوانی به گونه‌ای عمل کنیم تا سودمندترین خروجی را در این حوزه شاهد باشیم.

وی اظهار داشت: فعالیت و درگیر شدن خانواده ها در شبکه های اجتماعی و آموزش از طریق فضای مجازی موجب دورماندن از مطالعه بویژه کتاب های غیردرسی شده که باید زمینه را برای آشتی خانواده ها و دانش اموزان با کتاب فراهم کنیم.

حجت الاسلام نوری ادامه داد: برخی از افراد فعالیت و حضور در فضای مجازی را به عنوان جایگزین مطالعه و کتابخوانی انتخاب کرده که انتخاب اشتباهی است چراکه در کشورهای مترقی دنیا تیراژ روزنامه ها و کتاب ها میلیونی است و مطالعه روزنامه و کتاب همچنان به عنوان نیاز جامعه است.

وی گفت: یکی از نیازهای اصلی انسان، نیاز به دانستن و فهمیدن است که این نیاز مهم تنها از راه مطالعه و کتابخوانی تامین می شود.

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی، مطالعه کردن را یکی از مهم‌ترین راهبردهای درست اندیشیدن دانست و گفت: وقتی انسان با کتاب و مطالعه عجین می شود تصمیماتش پخته تر با نگاهی ژرف و آمیخته با تجارب بسیار زیاد دیگران خواهد شد که نتیجه اش عدم تکرار اشتباهات است.

وی بر لزوم توسعه فرهنگی و اجتماعی خراسان شمالی تاکید کرد و افزود: توسعه فرهنگ کتابخوانی بدون تردید یکی از زیرساخت های مهم و حیاتی توسعه همه جانبه در سطوح مختلف است.

بیست و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از ۲۴ آبان تا یکم آذر ۱۴۰۰در سراسر کشور برگزار می‌شود.

سرانه مطالعه در این استان با میانگین کشوری برابر است. آمار نشر کتاب در کشور نشان می‌دهد که در سال برای هر ایرانی تقریباً ۲ کتاب چاپ می‌شود.

خراسان شمالی با جمعیت ۸۶۳ هزار نفری، جایگاه نخست سرانه فضای کتابخوانی را به نسبت جمعیت خود در کشور دارد.