به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

حسن رضا میربلوکی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مصرف روزانه گاز در خراسان شمالی به خصوص در بخش خانگی با توجه به برودت هوا در شمال شرق کشور بیشتر شده است.

وی تصریح کرد: هر سال با وارد شدن موج سرما و افت فشار گاز در شبکه سراسری با مشکل کمبود گاز مواجه می شویم، ولی پیش بینی می شود و امسال شرایط بدتری در این زمینه داشته باشیم که به منظور آمادگی برای مقابله با مشکلات و بحران های احتمالی ناشی از آن، تدابیر مناسب در خراسان شمالی اتخاذ شده است.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان شمالی در رابطه با رویارویی بحران های زمستانی افزود: قبل از شروع فصل زمستان این استان با اتخاذ تدابیر ویژه از قبیل ایجاد تمهیدات لازم، تشکیل تیم های عملیاتی، شناسایی نقاط ضعف و قوت، رفع کمبودهای ابزاری و تامین امکانات و اقلام مورد نیاز و همچنین تنظیم لوحه شیفت شبانه برای پرسنل، آمادگی خود را برای مقابله با بحران های احتمالی اعلام کرده است.

وی مصرف بهینه و درست گازطبیعی در بخش خانگی را کمک به اشتغال و حفظ زنجیره تولید استان دانست و گفت: صرفه‌جویی در مصرف گاز با راهکارهای ساده همانند استفاده از پوشش گرم زمستانی در منزل، توجه به برچسب انرژی، عدم استفاده از شومینه به دلیل راندمان و ایمنی اندک، نصب پرده بر روی پنچره ها و در ورودی، خاموش کردن وسایل گرمایشی اتاق های بدون استفاده، نصب درزگیر در پنجره‌ها و درها، عایق‌کاری لوله‌های‌ آب گرم موتورخانه مرکزی و بستن خروجی کانال های کولر در زمستان میسر است.

قطع گاز دستگاه های پر مصرف دولتی

مدیرعامل شرکت گاز خراسان شمالی در ادامه نسبت به قطع گاز دستگاه های دولتی پر مصرف هشدار داد و گفت: هم اکنون هر خانوار در این استان در ساعت ۱۲ و نیم متر مکعب گاز مصرف می کند و این عدد با توجه به شدت سرما رقم بالایی است.

وی خاطرنشان کرد: کارشناسان شرکت گاز برای کنترل هدررفت در دستگاه های دولتی حضور می یابند و مصرف آنها را پایش می کنند که در صورت مصرف زیاد گاز آنها قطع می شود.

نیروگاه برق سیکل ترکیبی شیروان، پتروشیمی خراسان (بجنورد)، آلومینای ایران (جاجرم)، ریخته گری و لوله گستر اسفراین از جمله صنایعی هستند که گاز طبیعی مصرف می کنند.

اکنون ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۹۹.۷ درصد جمعیت روستایی خراسان شمالی از گاز طبیعی بهره مند هستند.

سهم گاز طبیعی در تامین سبد انرژی استان بیش از ۸۰ درصد است.

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است که ۴۴ درصد از جمعیت این خطه در مناطق روستایی سکونت دارند.

بر اساس این گزارش تاکنون به ۳۱۰ واحد صنعتی و ۱۵ شهرک صنعتی استان گازرسانی شده است که در این حوزه رتبه دوم کشوری را در سال گذشته کسب کرد.